Jak začít s editací videa jako začátečník?
V čem editovat video?
Existuje spousta lehce zvládnutelných a jednoduchých editorů, které zvládne každý. Spíše bychom Vám doporučili začít se pomalu učit s pokročilejšími programy. Později, když se je pořádně naučíte a budete se jim opravdu věnovat, dokážete s nimi vykouzlit mnoho perfektních střihů a videí.
Sony Vegas Pro
Program, který je určen pro začátečníky či poloprofesionály. Dokážete v něm editovat jakékoliv odvětví v oboru videí. Používá jej většina YouTuberů a lidí, kteří vystupují na sociálních sítích. Svým prostředím a vzhledem Vám může tento editor připomínat spoustu jiných, jako jsou například Adobe Premiere Pro nebo DaVinci Resolve. Koupě klasické verze tohoto programu se pohybuje kolem 399€ (+/- 10 300 Kč) nebo si jej lze předplatit.
Editor Vašek: ,,Se softwarem Sony Vegas Pro jsem začínal se základním střihem. Byl to úplně můj první editor, ve kterém jsem sestříhal několik videí. Na začátek není vůbec špatné začít právě s tímto programem.”
Adobe Premiere Pro
Tento program je určen spíše už pro profesionály, ale pokud se rozhodnete začít s ním, po čase jste schopni v něm upravit film či delší dokumentární pořad. Jeho prostředí a vzhled je snadný a estetický, navíc je snadno přizpůsobitelný podle uživatele. Cena se pohybuje měsíčně kolem 60,49€ (+/- 1 562 Kč).
Editor Vašek: ,,S tímto editorem mám již bohaté zkušenosti, je pro mně příjemné jeho prostředí a dá se v něm editovat spousta různých videí. Nyní v něm pracuji i se zakázkami, které máme v produkci.”
DaVinci Resolve
Editační software, který distribuuje firma Blackmagic Design. Software nepatří mezi klasické, ale je specifický tím, že je kompatibilní převážně s dalšími produkty od Blackmagic. Tento program je zdarma.
Editor Vašek: ,,DaVinci Resolve je vhodný pro všechny uživatele, kteří mají již produkty od společnosti BlackMagic. Lehce se přenáší data do softwaru a následně editují. Není ovšem prioritou vlastnit již zmíněné produkty. Prostředí DaVinci Resolve je hodně podobné Adobe Premiere Pro, ale liší se v jednotlivých funkcích.”
Máte kvalitní záběry?
Všechny vaše záběry a materiály musí být kvalitně natočeny, vzhledem k tomu, že v postprodukci už není možnost doostřit či zjemnit kvalitu videa. V momentě, kdy nemáte záběry kvalitně natočené, tak je vhodné buď přetočit daný materiál nebo jej úplně vymazat. Není snadné smazaný materiál nahradit či úplně vynechat, ale dojem vašeho budoucího diváka bude zdrcený v moment, kdy se v kvalitním videu objeví nekvalitní záběr. Je dobré při nahrávání a vytváření materiálu zachytit stejný moment vícekrát. Vyhnete se tak možnosti, že daný okamžik musíte vynechat a poradit si s tím jinak. Bavíme se převážně o tvorbě profesionálních videí nebo krátkých filmů a dokumentů.
Co je kvalitní/nekvalitní záběr?
Kvalitní záběr
Moment, kdy si jste na 100 % jisti, že máte všechno perfektně natočené, zvuk je ideální. A už nezbývá nic jiného, než otevřít editační program.
Nekvalitní záběr
Za nekvalitní záběr můžeme považovat: rozostřené objekty, klepající kameru, skoro neslyšící zvuk nebo rušivé prvky. S těmi se ovšem nemusíte strachovat. I tak se s nimi dá pracovat. To právě záleží, jak moc jste schopni do toho investovat čas. Nekvalitní záběr nemusí být však nutně k zahození. Některé nepovedené záběry mohou sloužit k pobavení diváka nebo k navození určitého pocitu při sledování videa.
My v Zábavných Médiích Vám rádi pomůžeme natočit a sestříhat kvalitní video.
Jak byste chtěli video sestříhat?
U střihu hodně záleží na tom, jakou máte myšlenku. Myšlenku byste měli mít již při samotném chystání a připravování natáčení jednotlivých záběrů. Když vytváříte scénář, už je dobré dopředu myslet, jak chcete video poskládat a jak chcete, aby finálně vypadalo. V momentě, kdy si budete jisti myšlenkou, nezapomeňte na určení délky videa. Podle toho se odvíjí detaily a prvky střihu.
Doporučujeme Vám u příprav videa hodně zapracovat na scénáři či skriptu. Skládání a samotné stříhání videa vyžaduje zdlouhavé přemýšlení a spoustu času k tomu, aby výsledek byl dokonalý a podle Vašich představ.
Jaké jsou druhy střihu?
Střih dělíme na:
Lineární střih
U lineárního střihu postupujeme vždycky po jedné dějové lince. Střih a děj videa běží po jedné čáře. Od úvodu až po závěr. Střih působí na diváka velmi určitě a snaží se zabrat do děje.
Chronologický střih
Tento druh je pro diváka velmi podobně efektivní jako lineární střih. Jedná se o časovou posloupnost, takže lze říci, že lineární a chronologický spolu hodně souvisí.
Retrospektivní střih
Oproti předchozím druhům střihů se tento liší v momentě, kdy se děj vrací časem zpět. V hledisku střihu a videa, se jedná o záběry, ve kterých se vrací děj v čase. Např. YouTuber vypráví příběh a do videa vkládá jednotlivé záběry s věcmi, které se staly.
Hudební střih
Hodně lidí tento pojem zná. Můžeme to rozdělit až na dvě různé kategorie. Střih podle hudby a střih hudebních klipů.
Co když chcete stříhat podle hudby?
Vyberete si písničku, podle které chcete dané záběry upravovat a v písničce si najdete jednotlivé části, které by mohly fungovat jako střih (například cinknutí činelů, akord, apod.). Pak už jen stačí podle částí vkládat záběry a prvky.
Co když chcete stříhat hudební klip?
Pokud máte nazpívanou nebo nahranou hudbu a k tomu záběry je postup celkem jednoduchý. Stačí poskládat záběry tak, aby byli synchronní se zvukem. Otevírání úst do slov, taneční pohyby a jiné. Dodat tomu spousta efektů, probliků barev a podobně.
Jak snadno editovat zvuk?
Ohledně střihu zvuku se vůbec nemusíte bát přidat jakoukoliv písničku do pozadí nebo nějaké zvukové efekty. Důležité je zachovat hlasitost celků, které chcete, aby byly slyšet. Například při rozhovoru, můžete využít jakoukoliv hudbu, ale hlas vystupujících by měl zůstat vždy na 100 %, zatímco pozadí by nemělo přesáhnout 20 %. Je potřeba tomu věnovat čas a úsilí. Pořádně se zaposlouchat a opravit chyby. Každý editor nabízí spoustu možností k editaci audia.