Nabízíme a vysvětlíme natáčení dronem pro začátečníky

3. 9. 2021

Připravili jsme si pro vás článek o tom, co vše potřebujete k tomu, abyste mohli snímat z dronu ať už videa nebo fotky. Dále vám také poradíme, jak zacházet s dronem, jakého drona si na začátek pořídit a jaké jsou nejčastější chyby při používání drona. Dozvíte se také, že s platností od 30. 12. 2020 vydala Evropská unie v tomto odvětví nově účinné legislativní předpisy.

Na jaké parametry koukat při výběru prvního drona?

Před tím, než si vyberete drona je vhodné určit si pro jaký účel bude pořizován. Zda se s ním chystáte natáčet filmy, videa či pouze létat a užívat si záběrů na panoramata, která dron dokáže perfektně zachytit. Jedním z prvních parametrů, se kterými se setkáte, je vnitřní nebo venkovní dron, což je parametr, který ovlivňuje hlavně velikost dronu. Následně je pro vás důležitá otázka, jak často s ním budete létat, aby dron vydržel co nejdelší dobu.

Délka letu

Tento parametr ovlivňuje dobu, jakou dron zvládne létat v kuse. Zpravidla výdrž baterie bývá 15 až 30 minut, ovšem závisí hodně na rychlosti a povětrnostních podmínkách či typu drona, který používáte.

Dosah

Každý dron má ovladač, který funguje pouze na omezenou vzdálenost. U některých lepších dronů může být dosah až 5 km. Bluetooth drony, které se ovládají pomocí smartphone nebo tabletu, mají nejkratší vzdálenost dosahu a to 20 metrů.

Kamera

Pro spoustu lidí asi nejdůležitější parametr. Kamera zachycuje všechny prvky, které dron může snímat. Dron může mít jak FullHD kameru, tak i 4K, ovšem je potřeba počítat s tím, že cenově je zde vždy patrný rozdíl.

Letové režimy

Optimální parametr, který funguje na principu několika způsobů, které má dron zabudované. Například “Return Home”, což způsobí bezpečný návrat dronu na vámi vybrané domovské místo. “Follow me” je funkce, která vás sleduje a vy se tedy nemusíte starat o ovládání drona. 

Jaký dron je vhodné si pořídit na začátek?

Určitě si na první létání nepořizujte profesionálního drona. Z našeho pohledu je optimální začít u menších jako je například DJI Mavic Mini 2. Tento 249g dron s FullHD kamerou je ideální pro začátečníky. Poté není špatné přejít na více profesionálního drona. 

Co potřebujete, abyste mohli pořizovat snímky dronem?

Důležitým prvkem, který je potřeba splnit, je vlastnit dron, mobilní telefon s příslušnou aplikací dronu, nabitou baterií a dostatkem místa v úložišti, případně paměťovou kartu, kterou můžete vložit přímo do drona. Dle nové legislativy, kterou vydala Evropská unie, je povinností všechny drony těžší než 250g registrovat. 

Legislativa 2021

Evropská unie vydala novou legislativu, která se týká bezpilotních letounů (dronů). Nařizuje, že každý dron těžší 250 gramů je povinen majitel dronu registrovat. Létání s dronem není příliš jednoduché, co se týče pravidel. Každý stát má nastavené své letecké a neletecké zóny, kde se majitel či řidič dronu může a nemůže pohybovat. Bez jakéhokoliv povolení je zakázáno létat v obytných oblastech, v okolí letiště, na soukromých pozemcích, v chráněné přírodní rezervaci, památkách a podobně. Registrovat drona může každý na těchto stránkách.

Tipy a triky při létání s dronem

Nejužitečnější tipy a triky, které můžete využít s létáním. Způsobů jak létat je neuvěřitelné množství. 

Natáčení u vodních ploch

Jedete k moři, rybníku či jezeru a chtěli byste udělat mnoho pěkných záběrů vodní plochy či okolí? Trik, který využívá hodně lidí, je velmi užitečný při pořizování záběrů s dronem. Postup je jednoduchý, v momentu, kdy se chystáte ke vzletu, umístěte drona na nějaké pevné a stabilní místo poblíž vodní plochy. Vy si vlezte po kolena do vody, pokud to podmínky umožňují. Působivý efekt vás i diváka sledujícího natočený materiál vtáhne do pocitu jako byste se nacházeli ve vodě. Navíc je výhodou, že kdykoliv můžete zabránit nepříjemné situaci, že dron nečekaně spadne a poletí přímo do vody.

Natáčení uprostřed lesa

Natáčení v hustém lese je velmi nebezpečné. To rovnou ze dvou důvodů. Prvním je naražení s dronem do stromu a poškození drona, ve druhém případě jde o pád větví či šišek ze stromů, které mohou ohrozit pilota či sledující. Nejužitečnějším trikem jak natáčet v lese, je mít na dronu ochranné prvky, tedy mít chráněné ty části, které by se mohly poškodit. Mohou to být ochranné plasty křídel, pojistka na baterii, apod. A důležitým bodem je určitě mít povědomí o tom, kde se nachází dron a jakou má letovou dráhu. 

Natáčení v horách a kopcích

Při snímání a nahrávání v horách a vysokých kopcích je ideální mít drona, který má velký dosah ovládání a zvládne i těžší povětrnostní podmínky. Platí totiž: čím odolnější dron, tím lepší záběry dokáže natočit. 

Nejčastější chyby začátečníků

Spousta začátečníků dělá při létání s dronem velké množství chyb. Představíme vám pár základních chyb, které dělá skoro každý.

Špatný odhad pozice drona

Při létání je důležité hlídat dvě věci. Není to jednoduché, ale zvládnout se to dá. Nejčastější chybou je, že pilot kontroluje kameru, ale už nesleduje pohyb dronu a letovou dráhu. Tím pádem se může snadno stát, že během letu dron narazí do překážky, které se objeví (například strom, větev, posed, elektrické vedení a podobně). Po takovém nárazu může dojít k poškození drona, což mnohdy znamená celkem nákladnou opravu.

Špatné povětrnostní podmínky

Než vzlétnete s dronem zkontrolujte si počasí na celý den. Dopoledne může být hezky, ale odpoledne se může počasí výrazně zhoršit. Může dojít k navlhnutí částí drona, které nejsou voděodolné a dron se může nevratně poškodit.

Příliš prudký pohyb dronu

Když chce pilot natočit krásné záběry s dronem, je vhodné, aby rychlost drona nebyla příliš vysoká. I přes stabilizaci a optimalizaci záběru v aplikaci to může vypadat špatně. Dron nabízí spoustu letových režimů, které ovlivňují rychlost letu. Jedná se například o režim sport (během něhož je dron rychlý), cinematic (ve kterém dělá dron profesionální záběry a let je pomalý) a podobně. 

Toužíte po záběrech z drona, ale nevíte jak na to? My vám velice rádi záběry pořídíme. Napište nám.

Mohlo by Vás zajímat