Jak na vlog nebo video z cestování?
Můžete být třeba velkým anebo malým cestovatelem, na tom nezáleží, ale rádi byste si natočili hezké video jako vzpomínku či ho chcete sdílet na své sociální sítě? Pokud ano, vítejte na našem blogu Autentických mediích, kde si přiblížíme, jak jednoduše takové video natočit. Možná se to zdá jako banalita, protože každý si dnes může cokoliv natočit na mobil a pak sestříhat, avšak ponořme se do toho, jak takové video zpracovat kvalitněji.
Jaká technika se vám může hodit?
Pro začátek si povíme, co s technikou. Předpoklad je, že víte delší dobu dopředu kam se vydáte a teď si jen musíte zvolit, jestli je váš záměr natočit vlog pro více lidí nebo chcete cestu zaznamenat jen pro sebe. Zpracovat si to však můžete dle libosti. Jen se zamyslete, zdali vám bude stačit mobil nebo zvolíte kameru či foťák.
Můžete zvolit kompaktní kameru, která je drobná a vleze se vám, kam je potřeba. Někdo dá zase přednost zrcadlovce, na kterou bude i fotit. Rozhodně se podle finančních možností, co se vám hodí nebo podle toho, co máte. Neopomenutelnou součástí bude jistě stativ anebo gimbal, což je stabilizační zařízení do ruky, díky kterému vám kamera bude plynule plout při chůzi a vy nebude mít roztřesený obraz.
Beze všeho nezapomeňte na nabíječku a především baterky. Pokud plánujete točit celý den, vezměte si radši minimálně dvě, ale někdy se určitě budou hodit čtyři. Pakliže nebude na místě, kde si můžete baterky dobít, nezapomeňte na powerbanku. Kromě baterek při dlouhém natáčení mějte i SD kartu s dostatečným úložištěm.
Hlavně si po večerech, ve volné chvíli záběry zálohujte na disk nebo do počítače. SD karta nikdy není úplně spolehlivá a je lepší mít zálohu navíc, protože se může stát cokoliv…
Doplňkově si můžete pořídit různé filtry (polarizační), clony proti sluníčku nebo vyměnitelné objektivy. Pokud budete chtít snímat zvuk, můžete samozřejmě na mobil do záznamníku, ale dá se koupit i malý směrový mikrofon s windshieldem (taková chlupatá věc proti větru), který si připevníte na kameru a nemusíte se starat zvlášť o nahrávku.
Při plánování záleží také na jakém místě se vyskytnete, ale určitě mějte svou techniku na očích a nenechávejte ji nikde samotnou ať jste, kde jste.
Příprava cesty a videa
Určitě se nějaký čas dopředu připravujete na vaši cestu, ať už za hranice nebo po naší zemi. Plánujete, na jaká místa se podívat a co budete chtít prožít. Když budete tedy u fázování vašich dní, které někde prožijete, bude fajn myslet na to, co z toho dne chcete zachytit.
Buď si schválně zvolíte speciální možná tajná místa, o kterých budete chtít informovat další lidi, kteří video uvidí nebo se rádi podíváte do známějšího prostředí, abyste měli záznam na památku.
Pokud se budete chtít něčeho držet, napište si třeba jednoduchý bodový scénář, kde si v odrážkách vypíšete kam se podíváte, co tam budete točit i co k tomu budete chtít říct. Vše se však nedá stoprocentně naplánovat, může vás zastihnout neblahé počasí nebo někdo z vaší party onemocní. Můžete si zvolit i cestu tvorby dokumentu a odvyprávět kdejaké zajímavé momenty, které stojí za sdílení klidně jen mezi přáteli.
Na co se při natáčení zaměřit?
Je vám jasné, že budete zaznamenávat svou výpravu, ale někdy člověka nenapadne, jaké záběry a situace se mohou hodit.
Točte situace, které videu dodají atmosféru. Může se jednat o první probuzení před cestou, samotná cesta, kodrcání vlakem, déšť zahalující město, místní lidé a jejich kuchyně, momentky z ulic, kouzelná místa v přírodě.
Abyste to kombinací záběrů oživili, střídejte celky s detaily, statické záběry s pohyblivými, někdy něco natočte zespodu, něco si zase natočte z výšky, pokud někam vystoupáte.
Hodit se vám můžou i malé znalosti místa, budete totiž vědět na co se tam vyskytuje a předem popřemýšlíte o úhlu, kterým to budete snímat, nebo můžete zmínit nějakou zajímavost pro zpestření.
Sláva! Záběry máme, jak je ale dáme dohromady?
Jakmile máte minuty a minuty a skutečně nekonečné minuty materiálu, je třeba se jimi prokousat a sestříhat je. Tím, že jste však cestu prožili a bavila vás, nemusí to být tolik úmorné, ale možná vás bude bolet, když toho budete muset moc odstranit.
Je pravdou, že budete mít citový vztah k tomu, co jste natočili, ale obvykle se skutečně nehodí, aby video bylo příliš dlouhé. Proto si záběry určitě schovejte a sestříhejte pro sebe nějakou vlastní verzi (v podstatě váš osobní director’s cut) a video, které budete chtít prezentovat uděláte kratší. Někdy bude stačit pět minut, ale u rozsáhlejší cesty klidně dvacet. Sejde na tom, jak video obsáhnete a propracujete, aby diváci chtěli hltat jeho obsah až do konce.
Můžete použít základní dostupný střihačský program, v němž sestříháte podstatné momenty z cesty. Doplňte je charakterizující hudbou nebo si zvlášť dohrajte komentář.
Není v tom vůbec žádná věda, jsou to vesměs videa pro radost, vzpomínky nebo hravý edukační materiál. Stačí se však orientovat ve vašem náčiní a mít chuť natáčet a ono to už půjde. Proto i my máme velkou chuť a jsme také produkce otevřená každému z vás. Jestliže máte nějaký vlastní cestovatelský kanál, na který byste chtěli natočit upoutávku nebo cokoliv jiného, neváhejte nás kontaktovat! Těšíme se na každou novou spolupráci.