Jak správně zachytit audio k videu?
Audio u videa je jedna z nejpodstatnějších věcí. Pokud máte kvalitní obraz, ale audio je v pozadí šumivé a nekvalitní, nezaujme to diváka natolik jako by to bylo naopak. Proto poradíme, jak si audio pohlídat a jak nejlepší cestou přijít k dobrému zvuku.
Proč je audio důležité?
Audio dělá něco přes 70 % samotného videa. Důležitý je hlavně kvůli tomu, že zatáhne diváka do děje. Působí na diváka dojmem, že je v ději a tím pádem ho video zaujme mnohem více. Nekvalitní audio může na diváka působit velmi neprofesionálně a nebude mít důvod k tomu sledovat video dále.
Jakou techniku využít na nahrání audia?
Audio technika se může lišit podle toho, jakou kamerou či fotoaparátem natáčíte. Na trhu existuje mnoho kamer, které mají kvalitní mikrofon, ale není to pravidlem. Proto na trhu najdeme spoustu externích mikrofonů.
Klopové mikrofony
Mikrofon, který si připnete na oblečení a natáčet můžete bez kabelů a daleko od kamery. Praktické jsou hlavně ve snímání. Pomocí větrného filtru můžete natáčet kdekoliv venku a nemusíte se bát hluku z větru. I my využíváme klopový mikrofon, a to od společnosti Rode.
Rode Wireless GO Black
Sony ECM-W2BT
Externí mikrofon na kameru
Každá kamera má slot, na který můžete připevnit mikrofon. Vhodné je to pro vnitřní prostory, ale díky větrnému filtru, který slouží na zlepšení zvuku v rušném prostředí, dokážete natáčet a nahrávat zvuk i venku.
Rode VideoMic Rycote
Saramonic Vmic Mini
Externí mikrofon k PC
Mikrofony k počítači jsou určené převážně pro interiér. Potřebujete totiž napájení jak notebooku či počítače, tak i mikrofonu. Vhodné je to na podcasty, případně na dabing.
Yenkee YMC 1030
Trust Emita USB
Mikrofon na stativu
Všichni asi znáte, jak stojí zvukař a drží v ruce mikrofon na stativu. Využívá se při natáčení pořadů jako jsou Prostřeno, Svatba na první pohled a podobně.
Jaké jsou nejčastější chyby audia?
Ačkoliv to tak nevypadá, jednou z nejčastějších chyb u videí, je zvuk. Představíme Vám ty nejčastější.
Příliš tiché audio
Věc, která se těžko napravuje, a je lepší se jí vyhnout. Mnoho video tvůrců nemá dostatečně hlasité audio a v postprodukci není zrovna vhodné mu manuálně zvyšovat hlasitost. Ztrácí tím na kvalitě.
Příliš hlasité audio
Sednete si k počítači, že půjdete stříhat video, a první, co zjistíte, že zvuk máte příliš hlasitý a nemáte možnost to přetočit. Samozřejmě existuje možnost ztlumení, ale pokud máte “přeřvané” decibely, bohužel to bude poznat.
Šum či ruch v pozadí
Jakmile natáčíte video pečlivě si zkontrolujte, zda jste v klidném prostředí, protože později už nebude možnost zvuk vylepšit, aby byl dokonalý. V případě, že se Vám nevydaří zajistit klidné a tiché prostředí, přiložte osobě klopový mikrofon, co nejblíže k puse, aby mikrofon nasnímal převážně hlas. Opravit šum v pozadí lze snadno později v postprodukci, díky redukci šumu.
Dá se špatné audio opravit?
Špatné audio se dá upravit, ale vždy to bude poznat. Zvuk opravit lze, ale je lepší si to při natáčení či nahrávání hlídat, abyste předešli pozdějším chybám.
Jak upravit špatné audio?
Na opravu audia je vhodné najít správný program. Program, který využíváme i my, je Audacity. V něm můžete využívat několika efektů, které opravují nejrůznější chyby. Redukce šumu, snížení výšek či hloubek a podobně.
5 tipů a triků, jak správně nahrát audio
-
Pravidelně kontrolujte, zda skutečně nahráváte
Není nic horšího, než přijít k editačnímu programu a zjistit, že se Vám zvuk celou dobu nenahrával. Proto doporučujeme, několikrát si zkontrolujte a pomocí zkoušky zvuku ověřte, že Váš mikrofon skutečně nahrává.
-
Nastavte si více mikrofonů
Abyste dobře srovnali a perfektně umístili zvuk do video stopy, nahrávejte si zvuk na několik zařízení. Je vhodné nechat zapnutý zabudovaný mikrofon v kameře. V postprodukci pak uvidíte jednotlivé audio stopy, které pomocí synchronizace spojíte a video vypadá dobře.
-
Poslouchejte zvuk
Pokud máte možnost a prostředky, poslouchejte nahrávané audio. Pomůže Vám to v průběhu natáčení doladit chyby. Uslyšíte totiž přesně zvuk, který finálně bude i v samotném videu.
-
Zkoušky zvuku
Jak už jsme jednou zmínili, udělejte si pořádnou zkoušku zvuku. Důležitá zkouška zvuku Vám zajistí 100% jistotu, že zvuk budete mít dostatečně hlasitý a nebudou v něm nějaké chyby.
-
Dobré prostředí
Na nahrávání zvuku využijte správné prostředí, pokud například začnete nahrávat zvuk v rušné ulici, je jasné, že tam bude slyšet úplně všechno.