Influenceři

16. 8. 2021

Co je to influencer?

Slovo infuencer pochází z anglického pojmu influence, který do češtiny přeložíme jako „vliv“. Influencer je tedy osoba, která se vyznačuje velkým vlivem na své diváky. Influencer vystupuje na sociálních sítích nebo médiích, na kterých se shromažďuje velké množství diváků a fanoušků. 

Jaký má influencer vliv na okolní svět?

Vzhledem k tomu, že influencer je pod neustálým dohledem velkého publika, tak si také musí uvědomit, že se pro mnoho z nich může stát vzorem a inspirací. Tudíž všechno co dělá, a nebo podporuje, může být napodobeno dalšími lidmi. Jednu z věcí, kterou by si influencer měl uvědomit je cílová skupina, pro kterou tvoří obsah. Pokud je Vaše cílová skupina především dětská, Vaše zodpovědnost za Váš obsah je o to větší, jelikož se stáváte vzory pro mladší generaci. Mladší generace je snadno manipulovatelná a ovlivnitelná tím, co sledují a vidí kolem sebe. To, co prezentujete, a jak prezentujete, by mělo odpovídat cílové skupině, kterou zaujímáte.

Influence marketing

Další formou vlivu může být tzv. influence marketing. 

Co je to influence marketing?

Jde o propagaci produktu za účelem reklamy. Pro firmy je to nová podoba reklamy, která může být namířená na cílovou skupinu, kterou chtějí zaujmout. Spolupráce probíhají na principu zaslání produktu influencerovi a jeho následné vyzkoušení, otestování a ohodnocení zprostředkované jeho divákům. 

Jako další způsob propagace může být účast influencera na nějaké formě reklamy, což přivede jeho diváky ke zhlédnutí dané reklamy, i když jen z důvodu účasti influencera jakožto jejich idola.

Product placement

Propagace produktů však není vždy jasně zřetelná a uznaná. Setkáváme se s formou podprahové reklamy zvané product placement, ve které se influencer snaží nenápadně zařadit daný produkt do svého obsahu, s úmyslem donutit své diváky k jeho používání, avšak bez uznání, že se o reklamu jedná.

Jací jsou nejznámější influenceři v ČR?

Leoš Mareš @leosmares

Král českého Instagramu, známe ho jako moderátora, zpěváka a herce. V současné době ho můžete poslouchat na rádiu Evropa 2, kde moderuje ranní show. 

Leoš Mareš

Karel ,,Kovy” Kovář @kovy_gameballcz

Český influencer z prostředí YouTube, ale nyní působí spíše na Instagramu. Rozšiřuje povědomí o světových problémech a aktuálních kauzách. Řeší současná témata jako např. Covid. Zabývá se politikou a všeobecně dává svému publiku povědomí o různých diskutovaných tématech společnosti.

Jakub "Kovy" Kovář

Nikola ,,Shopaholic Nicol” Čechová @shopaholicnicol

Proslavila se především díky videím spojeným s kosmetikou, oblečením a životním stylem. Také jsme ji mohli vidět v ranní show Snídaně s Novou.

Shopaholic Nicol

Petr Čech @petrcech

Světoznámý český fotbalový brankář, když se řekne Petr Čech, většina lidí si vybaví ochranu hlavy, kterou měl na každém utkání. Na Instagramu a Twitteru ho sleduje kolem dvou milionů lidí, takže jeho sociální dosah je obrovský.

Petr Čech s helmou

Jaromír Jágr @jj68jaromirjagr

Unikát mezi influencery. Nejznámější český hokejista, známý v zahraničí. Nejaktivnější je na Facebooku.

Hokejový hráč a manažer Jaromír Jágr

Dominik Feri @choco_afro

Politik, který se proslavil převážně během koronavirové pandemie, kdy sdílel na svůj Instagram všechny informace a opatření, která v té době platila a nebyla vládou přehledně prezentována. Jeho informace měly dosah až ke 400 tisíc lidem. 

Dominik Feri alias Choco Afro

Co si od nich vzít?

Co si tak od influencerů vzít? Můžou být velkým přínosem, spousta z nich podporuje mnoho správných věcí (jako například charita, nadační fondy nebo informují o společenských problémech ve světě). Ale zároveň je potřeba si uvědomit, že ne každý tuto činnost provozuje ze správných důvodů, najdou se totiž i tací, kteří to dělají pouze pro slávu, ego nebo peníze. Je na každém z Vás, abyste posoudili, zda obsah je správný nebo Vás láká ke špatným činům.

Také samotní influenceři by si měli uvědomit jakou moc mají nad takovým počtem lidí a jejich činy mohou mít ošklivé následky. Tuto činnost by měli provozovat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Jak se stát influencerem?

Influencerem se můžete stát, aniž byste to poznali. Principem jak začít s influencingem je zapůsobit a získat velké množství sledujících. Pokud se chcete stát influencerem cíleně, musíte si určit, co přesně budete dělat, je to podobné jako v našem článku  “Jak začít s YouTube kariérou”. Při začínání si nezapomeňte uvědomit, že jako influencer budete mít velký vliv na Vaše diváky, proto na sociální sítě sdílejte pouze to, co nemá nic společného s porušováním zákonů České republiky, či jiného státu. Sdílete pouze to, co chcete aby Vaši diváci mohli opakovat nebo dělat po Vašem vzoru, tedy to, co je Vám opravdu blízké. Jakmile totiž na sociální síť zveřejníte rychlou jízdu autem, spousta ostatních to může začít napodobovat a dělat to samé. 

 

Nezapomeňte si určit Vaší věkovou skupinu, pro kterou budete vlivnou osobou, abyste nedělali věci, které se nehodí k Vaší věkové kategorii. Například, když budete tvořit pro děti, nesdělujte žádné věci spojené s politikou, sexuálními tématy či drogami. Mezi influencery mohou patřit i politici, herci nebo zpěváci. I malé vystoupení může být působením influencingu, protože dokáže ovlivnit spousta lidí, které tam jsou a vnímají kompletně celé představení.

Jaké platformy influenceři používají?

Nejrozšířenější platformou, kterou využívají influenceři je Instagram, sdílejí zde své osobní zážitky a aktivity. Další rozšířenou platformou je YouTube a TikTok. Obě fungují na principu sledujících odběratelů. Méně využívanou, ale efektivní platformou je Facebook a Twitter.

Na všech sítích fungují influenceři vzájemně, sdílí své příspěvky. Pak se ovšem na platformách objevují nenávisti a reakce na ostatní influencery. Na Facebooku je i spousta skupin, na kterých si jednotliví diváci dělají legraci z ostatních influencerů ve formě meme obrázků. Naopak je i spousta fanoušků, kteří vytváří pro své oblíbené influencery fanouškovské stránky, na kterých sdílejí vtipné momenty ze života.

 

Mohlo by Vás zajímat