Jak jednoduše nahrát podcast?

autor – Míša
28. 7. 2023

„Tím, že člověk poslouchá podcasty sám ve sluchátkách, se navazuje mnohem intimnější vztah než v jiném médiu.“

Dan Tržil

Posledních pár let je čím dál tím víc populární podcasting a není se čemu divit. Podcasty můžete okamžitě poslouchat z mobilu kdykoliv máte prostor, například po cestě do práce či do školy. Pokud vás tedy tato forma záznamu fascinuje a rádi byste něco vyprávěli, můžete se s námi podívat na to, jak jednoduše se dá podcast zpracovat.

Co mám vlastně na srdci?

Nejdůležitějším krokem před samotným nahráváním je zodpovědět si otázku, jestli mám skutečně o čem mluvit. Mnozí z vás třeba už téma mají a potřebují ho jen přivést k životu, a naopak někdo ho teprve hledá. Téma je základním kamenem, na němž se dá stavět a může se jednat prakticky o cokoliv, co vás zajímá. Například vaše vlastní zážitky, pocity anebo si budete zvát hosty, kteří vám imponují. Nezapomínejte ale, že velkou roli bude také hrát, co v dnešní době upoutá lidem pozornost a na jakou cílovou skupinu míříte.

Tohle celé možná zní malinko sofistikovaně a někoho může zastrašit pocit, že nemá nic originálního, co by mohl předat. Domnívám se však, že se skutečně nemáte čeho obávat. Každý z nás má totiž svůj osobitý pohled na svět, a právě váš podcast může někomu dané téma lépe přiblíží.

Na co nahrávat?

Budete potřebovat mikrofon, nejlépe takový, který snímá nejvíce zepředu a nevnímá ze zbylých stran okolní ruchy (například z ulice nebo vedlejšího pokoje, pokud pracujete u sebe doma). Co se týče místnosti, v níž nahráváte, měla by být buď dobře zabydlená, aby se zvuk nerozléhal a nedělal zvláštní ozvěnu, nebo naopak můžete investovat přímo do akustické pěny. Jakožto rekordér vám pro začátek bude k užitku zvuková karta v počítači, kde audio záznam nahrajete do programů jako Pro Tools, Adobe Audition, ale postačí i Audacity. Následně zde dokonce můžete zvuk upravit a exportovat.

V neposlední řadě budete potřebovat sluchátka, abyste dobře slyšeli sami sebe a případné nečistoty, kterých se chcete zbavit. Sluchátka jsou dobré především ve chvíli, kdy nahráváte sami a nemáte k sobě nikoho, kdo by vám zvuk monitoroval. Pro vetší pohodlí a kvalitnější poslech budou skvělá studiová sluchátka na uši.

Někdo z vás se třeba rozhodne vytvořit i videozáznam. Skvělá bude i základní kamera, která nasnímá celek na jednu či více osob. Dále si můžete vybrat dvě, které každou osobu zaberou zvlášť v polodetailu. Není třeba, abyste točili rovnou do 8K, jelikož i Full HD je vděčné. Záleží totiž na tom, kde si vaši diváci video pustí a spousta z nich nemusí mít několika K monitor, na kterém by takové rozlišení přehráli. Navíc tím ušetříte hodně dat a nebude vám trvat jejich přetahování a střih.

Co mít ještě na paměti?

Pro hladký poslech je podstatná dobrá artikulace a snadné vyjadřování. Možná to přijde introvertům komplikované, ale věřím, že se i stydlivější lidé zvládnout překonat, a to z toho důvodu, že při nahrávání budete sami v prostředí, které vám je sympatické a nebude na vás působit žádný tlak zvenčí. Vděčným pomocníkem je sepsaný bodový scénář anebo si řeč můžete nacvičit pravidelným hovořením nahlas.

Dále, i když budete začínat nebo máte pár dílů hotových, se vám rozhodně bude hodit propagace. Nemusíte si ji hned platit, ale určitě svůj podcast sdílejte třeba na sociálních sítích, aby měl co největší dosah.

A na závěr, pokud máte jasný cíl či už dlouhou dobu nahráváte podcasty u sebe doma a chtěli byste se přesunout do profesionálního studia nebo požádat znalce, aby vám s nahráváním poradili, neváhejte nás kontaktovat a požádat o pomoc.

Za každého zájemce budeme rádi!

Mohlo by Vás zajímat