Jak sestříhat video jako profesionál?
Sestříhat video dnes může každý – stačí k tomu i jen telefonní aplikace. Pokud má ale video dávat smysl a vypadat profesionálně, budete ho přeci jen muset trochu poladit. Jak si s vybranými záběry můžete pohrát vám prozradíme v tomto článku!
Vyberte si správný software
Aby vaše video získalo co nejlepší podobu, bude potřeba, abyste si nejdříve dobře osahali střihačský software. Těch existuje spousta, záleží tedy jen na vás, zda si pořídíte skutečně profesionální program (který něco stojí), nebo vyždímáte maximum ze softwaru zdarma. (Oblíbené programy jsou například Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro či DaVinco Resolve.)
Určitě se neobjedete bez znalosti funkcí klíčování, maskování, kompozitních vrstev a korekce barev. Dále se budete muset naučit, jak používat J- cut a L- cut pro hladší přechody zvuku s obrazu, aby vaše video působilo dynamicky a poutavě.
Než se pustíte do střihu
Profesionální střihači mají znalost nejen softwarů, ale také již velmi dobře vytrénované oko. Poznají tak, které záběry k sobě hezky ladí, navzájem navazují, jsou efektivní a dávají divákovi smysl. Stejně tak se ale od amatérů liší tím, že si ještě před střihem jednotlivé záběry rozplánují.
- Před střihem si tedy připravte storyboard nebo detailní scénář.
- Rozdělte si veškeré materiály do složek podle typu (video, audio, grafika). Soubory si dobře pojmenujte a ideálně rozdělte do podsložek na jednotlivé scény. Budete se v nich tak lépe orientovat a ušetříte spoustu času.
Kreativní úpravy
Začněte sestavováním klipů na časové ose. Třiďte a aranžujte záběry podle toho, jak chcete, aby finální video vypadalo. Začátky a konce jednotlivých záběrů dle potřeby ořízněte, aby video plynulo. Využívejte přechody pro hladší změnu scény a vyzkoušet můžete i různé efekty, jako je třeba zpomalení nebo zrychlení. Nebojte se experimentovat a zkoušet různé uspořádání. Jak na to se dozvíte i v našem článku o střihové postprodukci.
Pro tipy:
- Rytmus a tempo: Upravte tempo střihu tak, aby odpovídalo rytmu vyprávění a drželo pozornost diváků. V některých scénách můžete chtít rychlý střih, zatímco jinde zvolit pomalejší tempo.
- Použití B-roll záběrů: B-roll záběry pomáhají vyplnit příběh a poskytují vizuální zpestření. Použijte je k pokrytí skoků ve střihu nebo k posílení narativu.
Zvukový design
Střih zvuku je stejně důležitý jako střih obrazu. Ujistěte se, že vaše dialogy jsou čisté a bez rušivých zvuků. Použijte redukci šumu, EQ a kompresi pro vyvážení zvukové stopy. Pokud se to k vašemu projektu hodí, použijte zvukové efekty pro dodání hloubky a emocionálního kontextu. Hudbu volte tak, aby podporovala emocionální dopad scény, ale nebyla příliš dominantní.
TIP: Návod na zvukovou postprodukci
Korekce barev a grading
Barvy v profesionálně střiženém videu musí být vždy konzistentní. Pro barevnou korekci můžete využít nástroje dostupné ve vašem softwaru, jimiž upravíte expozici a vyvážíte teplotu barev. Vlastní „look“ vytvoříte pomocí barevného gradingu.
Poslední úpravy
Než video prohlásíte za hotové, několikrát ho projděte a ujistěte se, že tam nejsou logické chyby či nesrovnalosti v barvách. Doporučujeme kontrolu neprovádět hned po sestříhání – pokud máte čas, vraťte se k němu třeba až následující den. Pokud potřebujete, přidejte textové titulky, otevírací a závěrečné titulky nebo jakoukoliv grafiku, která podpoří vaše video.
Před finálním vyexportováním videa získejte zpětnou vazbu od kolegů nebo od cílového publika. Cizí pohled může odhalit chyby, které jste přehlédli. Až teprve potom video exportujte do vhodného formátu. Ujistěte se, že exportní nastavení je optimalizované pro platformu, na které bude video publikováno (např. YouTube, Facebook).
Sestříhat video tak, aby vypadalo skutečně profesionálně není úplně snadné, ale s trochou cviku a hlavně s motivací se vám to určitě povede. A pokud ne, vždycky se můžete ozvat nám – náš tým vám moc rád se střihem pomůže!