Jak vytvořit poutavou reklamu na Instragram?

2. 9. 2021

Není nic nového, že dnes každý, kdo chce mít úspěšnou reklamu, musí být aktivní a publikovat ji na sociálních sítích. Dnešním reklamám úspěšně vévodí Instagram. Kdo nesdílí svoji reklamu v příspěvku nebo instastory jako by nebyl. Sepsali jsme pro vás přehled o tom, jaké typy reklam na Instagram můžete sdílet, jaké mají výhody a nevýhody, zda je náročné reklamu vytvořit a jak vytvořit poutavou reklamu, která bude mít na Instagramu úspěch. Přečtěte si následující článek a načerpejte inspiraci k vytvoření poutavé instagramové reklamy.

Sociální síť Instagram…

… tu asi nemusíme ani jinak zvlášť představovat, protože ji dnes má snad už skoro každý. Pokud ji však náhodou neznáte, jedná se o velmi dynamickou sociální síť, kde přes fotky nebo videa můžete sdílet svoje životní události či radosti se svými přáteli a sledujícími. Navíc před zveřejněním příspěvků můžete příspěvek upravit pomocí filtrů a retuší. Síť také umožňuje chatování s přáteli. Aktuálně je na Instagramu 1,22 miliardy aktivních uživatelů, přičemž jenom v České republice má instagramový profil 2,9 milionu uživatelů.

Jaké jsou druhy reklam na instagramu?

Obrázek

Doporučené rozlišení: 1080 x 1080 px; 1080 x 1350 px; 1080 x 608 px

Poměr příspěvku: 1:1, 1.91:1, 4:5

Známý a hojně užívaný druh reklamy, během něhož je propagovaný produkt sdílen prostřednictvím obrázku či fotografie. Ač příspěvek vypadá úplně stejně jako ostatní posty uživatelů, tento je označen jako reklamní tím, že je sponzorován.

Focení telefonem

Video

Doporučené rozlišení: 600 x 600 px; 600 x 315 px; 600 x 750 px

Poměr příspěvku: 1:1, 1.91:1, 4:5

Video vypadá také podobně jako běžný post uživatele, jen je (stejně jako obrázek) označen za reklamní. Videoreklama musí mít maximálně 120 sekund a měla by být svižná, poutavá a energická, protože jedině tak dokáže zaujmout.

Karuselová reklama

Doporučené rozlišení: 1080 x 1080 px

Poměr příspěvku: 1:1

Jedná se o slideshow několika fotografiií, a to minimálně dvou a maximálně desíti na jednu reklamu. Pokud tedy uživatel swipuje doprava skládá si postupně celý obrázek reklamy. Je vhodný třeba u příspěvků, u kterých je propagován jeden typ produktu, který se ličí třeba v různých variantách barev či příchutě. Tato reklama se zobrazuje stejně jako ostatní příspěvky na obrazovce a také může být označena jako sponzorovaný příspěvek. Tato forma je mnohem kreativnější než dvě předchozí zmíněné. Kromě toho lze do příspěvku přidat také detailní popis produktu, anketu nebo odkaz.

Karuselová reklama

Instagram Stories (nebo také InstaStory),

Doporučené rozlišení: 1080 x 1920 px

Poměr příspěvku: 9:16

Krátký několikavteřinový příběh, které můžete skládat za sebou a tím svým sledujícím sdělit něco, co za 24 hodin zmizí. Navíc účty, které mají více než 10 000 sledujících mohou do příběhu vložit také odkaz na stránku. Do příběhu můžete vložit fotografii, video, gif, polohu, píseň a vše je možné upravit pomocí filtrů. Reklamní příběh se uživatelům vloží mezi příběhy uživatelů, které sleduje tak, že při prohlížení příběhů jím sledovaných profilů se zobrazí propagovaný reklamní instagramový příběh. V příbězích jde hlavně o přirozenost a aktuálnost děje.

Snímky obrazovky IG Stories

IGTV a Reels

Doporučené rozlišení: 420 x 654 px

Poměr příspěvku: 1:1,55

Videoreklamy od délky několika vteřin až po minuty, které se na profilu účtu zobrazí ve speciální kategorii. Také je do nich možné přidávat hudbu, filtry i textové sdělení. Navíc na profilu zůstanou, dokud je uživatel nesmaže, na rozdíl od příběhů tedy nezmizí po 24 hodinách.

Snímky obrazovky z IG TV

Který druh doporučujeme? Je lepší video nebo fotka?

Jednoznačně doporučujeme videoreklamu, protože během ní sdělíte uživatelům mnohem více než ve fotce či obrázku. Do videoreklamy můžete zakomponovat krátký příběh, přidat poutavé titulky či text, zaujmout hudbou, zatímco do fotky můžete přidat pouze statický text a odkázat na komentář pod fotkou. Dnešní rychlá doba navíc žádá rychlé informace, tedy pokud chcete zákazníka zaujmout, máte na to opravdu málo času. Je tedy dobré v krátkém čase ho zaujmout na maximum tak, že mu podáte důležité přesvědčení, proč by se měl rozhodnout právě pro váš produkt. A to tak, aniž byste ho zbytečně odkazovali na text pod příspěvkem. Zkrátka tak, aby po zhlédnutí videa navštívil buď vaše stránky nebo si produkt rovnou objednal.

Na co si dát pozor při vytváření reklamy na Instagram?

Pokud se chystáte vytvořit reklamní příspěvek na Instagram, ať už se rozhodnete pro obrázek či video, berte v potaz následující body:

  • zacílení – pro vytvoření poutavé reklamy je důležité si říct, jaké jsou její cíle, jestli chcete zvýšit povědomí o nějakém produktu, jestli chcete předat nějaké informace zákazníkům nebo jestli je chcete motivovat k nějaké akci, třeba rovnou k nákupu produktu, díky zacílení můžete vytvořit okruh uživatelů, kterým se reklama ukáže, a to například v závislosti na lokalitě, na základě jejich chování na sociálních sítích apod. K tomu všemu je potřeba znát cílovou skupinu reklamy a té vše přizpůsobit.
  • umístění – podle toho, jakou si vyberete formu reklamy, je vhodné zvolit také umístění, protože i
  • rozpočet a časové období propagace – myslete také na to, jak dlouho chcete reklamu propagovat a i na finanční stránku propagace, instagramová reklama většinou přináší rychlý dosah informací a pokud bude kvalitní, tak rychlé zisky z reklamy. Je dobré myslet také na to, kdy reklamu na Instagram sdílet. Obecně nejlepší čas pro postování na Instagram jsou 2 hodiny ráno (ano, čtete správně), 8:00 – 9:00 ráno a 17:00 odpoledne. Nejlepší čas pro zveřejnění videa je po 21:00 a neuděláte krok vedle ani zveřejníte něco kolem 15:00 – 16:00 ve všední den. Zveřejnění o víkendu doporučujeme v neděli v podvečer kolem 19:00.
  • formát – jak jsme již napsali, za nás vyhrává videoreklama, proto aby měla reklama dosah, musí mít kromě poutavého obsahu a textu také hashtagy, tedy klíčová slova, pomocí kterých se uživateli ukáže
  • kam reklama bude odkazovat – zvolte si, jestli reklama bude odkazovat na váš web, na e-shop produktu, na jinou stránku nebo bude bez odkazu. My ale doporučujeme odkaz přidat, pokud totiž uživatele zaujme reklama, rád klikne na odkaz, aby se dozvěděl více.

Je tvorba reklamy na Instagram složitá?

Vytvořit poutavou reklamu v dnešní době není zkrátka žádný med, je potřeba přicházet s novými, neokoukanými a pokud možno zábavnými nápady, jak zákazníka oslovit. Hodně marketérů dnes sází na šokování, na design i na slovní hříčky.

Pro kvalitní videoreklamu je také dobré mít kvalitní scénář a nenechat nic náhodě, dále se vyplatí mít také kvalitní kameru, přidat poutavý zvuk, slogan či záběr. Zkrátka poutavá a kvalitní reklama si žádá většinou mnohonásobně delší přípravu i rozpočet.

Pokud si ale do vytvoření reklamy na Instagram netroufáte sami, nezoufejte, rádi vám se vším pomůžeme, vymyslíme pro vás scénář, natočíme záběry, sestříháme video tak, abyste výsledek mohli použít k propagaci na Instagram. Není třeba věšet hlavu, my vám rádi připravíme videoreklamu přesně podle vašich představ.

TOP Instagram profily v České republice:

Nikol Štíbrová (Leitgeb)

Šampiónka české instagramové scény, kterou sleduje přes 619 tisíc uživatelů. Nikol vede svůj profil s humorem a nadsázkou. Její reklama, tedy placená spolupráce má obrovský dosah.

Nikol Štíbrová

Leoš Mareš

Nejsledovanější instagramový profil u nás, Leoš Mareš často propaguje svoji spolupráci a i jím propagované výrobky mají velký dosah.

Leoš Mareš

Veronika Arichteva

Může se pochlubit více než půl milionem sledujících, Veronika sdílí své osobní příspěvky i příspěvky reklamní. Stejně jako Nikol Štíbrová (Leitgeb) se nevyhýbá humoru.

Veronika Arichtev

Monika Marešová

Profil Moniky Marešové se zaměřuje hlavně na design, cestování a beauty příspěvky. Své si zde najdou tedy téměř všichni, které baví sledovat hlavně hezky vypadající příspěvky.

Zajímá Vás víc ze světa reklamy na Instagram? Nadchnul Vás článek natolik, že chcete vytvořit instagramovou reklamu a jen nevíte jak na to?

Kontaktujte nás, se vším Vám naše redakce ráda pomůže.

Mohlo by Vás zajímat