Produkce studentského filmu

autor – Míša
17. 11. 2023

Pohleďme na film z jinačího okruhu, a to v podstatě z neprofesionálního natáčení studentského filmu. Nebojte, nemyslím to jako urážku, je jisté, že vzniklo mnoho povedených a zajímavých studentských filmů. Lehce to však budu stereotypovat a začnu tím, že se často počítá, že studentský film (i když někdo má mnoho zkušeností za sebou) je považován spíše za amatérský, ale zároveň jako přípravu a učení se na cestě za filmy většími.

Studentský film

Dalo by se povědět, že se jedná o takové hraní, zkoušení a možná i experimentování z vašimi možnostmi. Je skvělé mít takovou příležitost jako natočit si studentský film, neboť vychytáte všechny mouchy, a hlavně se zodpovědným přístupem máte skutečně možnost někam se posunout. A i když se obvykle (pokud vezmeme v potaz krátkometrážní snímky) nejedná o filmový biják, jeho vznik má svá produkční pravidla, abychom si na menším poli mohli vyzkoušet jaké to je produkovat film a mít zkušenosti do budoucí práce u filmu v branži.  

Štáb

Štáb jako takový se obvykle skládá ze spolužáků nebo lidí napříč ročníky. Záleží, o jaký projekt se jedná, jestli o školní klauzury, nebo si z radosti chce větší skupinka lidí něco natočit. Někdy je to komplikovanější, co se týká zodpovědnosti, jestliže se jedná o školní projekt, kde je každému přiřazena nějaká role a občas někteří ani o tuto roli nestojí. Nejlepší je, když se chce každý svou tvůrčí nebo organizační schopností podílet na filmu, protože aby vůbec mohl vzniknout, důležitá je týmová práce a spoléhání se na ostatní, že splní, co je v jejich kompetenci.

Produkční příprava

Přípravy na natáčení by měli proběhnout v takovém pořádku, aby nám vzniklo, co nejméně překážek. Pamatujme však, že vždycky se může něco naskytnout, ať už onemocní někdo ve štábu, odpíská nám to herec (proto je dostatečně dopředu nechte podepsat smlouvu), nebo z nějakého důvodu nebudeme moct točit na domluvené lokaci. Třeba i počasí se nedá vůbec ovlivnit.

Studentský film by se mohl považovat jak za nevýdělečný, tak i za poměrně skromný. Proto, když budete volit rozpočet, vybírejte si věci, které jsou ve vašich možnostech. Zkuste rekvizity a kostýmy sehnat domluvou nebo každý pobere to, co má doma. Nelze mít zkrátka vše a možná i to je poměrně velké kouzlo na filmu, že ukážete, jak jste schopni pracovat s tím málem, které jste získali.

Samozřejmě na takový film můžete získat část peněz třeba přes crowdfundingovou platformu. Článek o crofdfundingu najdete zde:

Zároveň by na produkci neměli být vyvolávány neuvěřitelné nátlaky. Měla by dělat vše zodpovědně, obvolávat lidi, domlouvat a hlídat ať štáb dodržuje termíny. Ale nechtějme po ní skutečně nemožné. Například ani výběr herců není její úděl, může je třeba oslovit a komunikovat s nimi, ale to obvykle dělá režisér, který je s nimi v úzkém kontaktu. Produkční by jim měl zasílat organizační informace.

Máme nad sebou nějakou pevnou ruku?

Zajímavá otázka, protože buď můžeme jet na vlastní pěst a někoho zkušeného poprosit o konzultace, když s nimi něco chceme probrat, ale pokud jsme ještě na střední nebo vysoké filmové škole, často za námi stojí nějaký dozor. Rádce, který by nám měl chtít co nejlépe pomoci, jak je to v jeho možnostech anebo zkrátka někdy i uzemnit a přivést do reality z našich představ. Věřím, že se spousta lidí určitě nechce omezovat, ale určitě je někdy vhodné naslouchat nějakému svému mentorovi, když třeba příběhu nerozumí a co je třeba poupravit. Takový člověk by nám správně neměl podsouvat své nápady, ale měl by nás nasměrovat na naši cestičku, abychom věděli, kudy se pohybovat.

Jaké je doopravdy natáčení?

Někdy je to trochu náročné a o nervy. Důležité totiž je, aby si každý vyšel vstříc, nevykašlal se na svou práci a byl nápomocen. Není to přece operace na chirurgickém sále, skutečně je to zkoušení toho, co dokážeme, a hlavně se při tomto procesu člověk učí.

Tímto tedy přeji mnoho mladým tvůrcům hodně zdaru, pevné nervy, a i když se něco někdy pokazí nebo se nepovede, hlavu vzhůru. Jsou to cenné zkušenosti, které vás mohou posunout dál, i když se to těžko poslouchá nebo čte. Ale já vám skutečně fandím.

Mohlo by Vás zajímat