Programy na tvorbu animovaných filmů

3. 9. 2021

Přemýšlíte nad tvorbou animovaného filmu, ale nevíte si rady, který program zvolit? Programů na tvorbu animovaného filmu existuje spousta. Nejdůležitější je typ animace, protože podle typu se dále odvíjí program.

Začít s animovanými filmy se vyplatí převážně lidem, kteří mají umělecké vnímání či umí hezky kreslit. Při dostatečném procvičování a učení nových věcí, můžete vytvořit časem i film, který se bude srovnávat se známým studiem Disney nebo Marvel, který se prezentuje mnoha známými a uznávanými filmy jako je například Avengers. Začít s animováním může každý a někdo se tím může dokonce i živit.

2D programy na animované filmy

2D animace není v dnešní době už tolik vídána ve filmovém průmyslu. Ale přesto jde o unikátní způsob, jak vytvářet animované filmy. Programů na tvorbu 2D animovaných filmů není mnoho, ale přesto se najdou i takové, které dokážou skloubit 2D a 3D animaci. 

Adobe After Effects

Ačkoliv jméno programu zní, že bude sloužit na efekty, tak v něm můžete vytvářet 2D či 3D animované filmy. Program je ale těžší na naučení. Zvládnout ovšem můžete větší množství žánrů. Jako všechny 2D programy na tvorbu animovaných filmů, funguje pomocí vrstev a časové osy. To znamená, že do každé vrstvy můžete vložit jiný prvek (pozadí, objekt, detail, apod.) a díky časové ose objekty různě přemisťovat, vytvářet emoce, pohybovat a podobně v každém časovém úseku jinak. 

Tvorba filmu zabere spoustu času, ale díky snadnému prostředí Adobe After Effects, nebudete hledat či složitě zkoumat, kde se nachází nástroj, který zrovna potřebujete. 

Adobe Animate

Program, který je určen pro tvorbu vektorové grafiky, televizních animací, online animací, webových prvků a podobně. Jde převážně o kreslenou animaci, pracovat s reálnými podklady není při využívání Adobe Animate není moc vhodné. Využít můžete reálné pozadí, ale pohyblivé části budou převážně kreslené. Je užitečný na tvorbu animovaného filmu jako je například Mickeyho klubík od Disney a podobně. Pro tvorbu kresleného 2D filmu je program velice snadný na použití. Funguje stejně jako Adobe After Effects na principu časové osy a roli hrají hlavně snímky za vteřinu. 

3D programy na animované filmy

Program na tvorbu 3D animovaných filmů je velké množství. V 3D programech na tvorbu animovaných filmů se vytváří filmy od tvůrců Marvel Studios, Lucasfilm a podobně. Jde o nejvíce populární a nejběžnější způsob pro tvorbu animovaných filmů. Všechny 3D animační programy jsou velmi náročné na hardware a samotný finální proces exportu může trvat dlouhou dobu. 

Cinema 4D

Software od společnosti MAXON, díky kterému dokážete vytvořit spoustu realistických či kreslených animovaných filmů. V programu je možné úplně všechno, jste schopni vytvořit realistický pohyb osoby pomocí nástrojů, které Cinema 4D nabízí. Dále z obyčejné krychle můžete vymodelovat lva, kočku, psa a další neuvěřitelné věci. Všechno pak můžete animovat pomocí klíčových snímků, které pak lze jakkoliv přizpůsobovat. Při animování program nabízí spoustu různých kamer, které můžete využívat (např. kamera sledující cíl, kamera na jeřábu, statická kamera a podobně). Lze také upravovat kompozice, expozice, pozadí, stíny a další potřebné prvky k tvorbě správného animovaného filmu. Zakomponováno je spoustu pluginů, které usnadňují uživateli práci. Například MoGraph, který je ideální pro tvorbu televizních reklam či videí s textem, nebo MOCCA, který dokáže animovat oděvy a postavy. 

Blender

Nizozemský otevřený software pro tvorbu 3D animovaných filmů. Prostředím je hodně podobný jako Cinema 4D. Jedná se víceméně o totožný software a je na každém, s jakým se naučí pracovat a jaký mu vyhovuje více. Oproti Cinema 4D je zdarma ke stažení. 

Maya

Autodesk Maya bývá hodně využíván u filmů, jde též o vysoce profesionální 3D animovací program. Z televize v Česku se k Maye dostala TV Nova, která díky ní vytváří televizní nebo sportovní novinky, počasí a mnoho dalšího. Nedílnou součástí programu jsou renderové aplikace (výpočet, finální export), které zvládnou i nejsložitější výpočet a dokážou vytvořit z Vaší animace film, který lze promítat i v kině na obrovském plátně s neuvěřitelnými detaily a rozlišením. 

TOP 3 programy pro tvorbu animovaných filmů

2D programy:

  • Adobe After Effects
  • Adobe Animate / Adobe Character Animate
  • Animaker

3D programy:

  • Cinema 4D
  • Blender
  • Maya

Slavné filmy dělané v již zmíněných programech

Příklady známých filmů, které byly tvořeny v animačních programech:

Cinema 4D:

Cinema 4D je mezi filmovými tvůrci hodně oblíbená. Tvoří se v nich známé filmy od společností jako Marvel, kterým vizuální efekty připravuje světoznámá firma Industrial Light & Magic, kterou založil George Lucas, režisér Star Wars a spoustu dalších úspěšných filmů. 

Iron Man 3

Známý superhrdina z filmového studia Marvel Cinematic Universe, prvky, které byly modelované v Cinema 4D – jako je jeho oblek, 3D interaktivní, holografické obrazovky a mnoho dalšího, jsou vytvořené pomocímotion tracking” (objekt zasazen do reálné scény pomocí jednotlivých kamerou snímaných bodů, které má herec na sobě). Dále ze studia Marvelu byly v Cinema 4D vytvářeny filmy jako Spider Man 3, Avengers a podobně.

Iron Man

Inception (Počátek)

Film s Leonardem DiCapriem o zlodějích snů s velkým množstvím 3D efektů, které byly tvořeny v Cinema 4D – například zvedající se město nebo další prvky. 

Počátek

Letopisy Narnie

Úspěšná série filmů s naprosto poutavým dějem. V Cinema 4D byla převážně tvořena mluvící zvířata, která se v ději objevovala, za zmínku určitě stojí hrdý a udatný lev Aslan, který je znakem zmíněného filmu. 

Letopisy Narnie

Blender:

Blender tvůrci využívají převážně na kratší animované filmy. Nesetkáme se tedy s ním ve větších filmech. 

Next Gen – Tangent Animation

Futuristický film vytvářen kompletně v Blenderu. Nyní je dostupný i na Netflixu. 

Plakát k Netflix animaci

Spring

Film byl financován společností Blender Foundation, jde o animovaný film, ve kterém vystupuje holčička se svým pejskem. 

Spring

Autodesk Maya:

S tímto softwarem pracuje taktéž většina filmových producentů. Díky softwaru byly vytvořeny úspěšné filmy, které přinesly velký zisk. 

Monsters, Inc. (Příšerky s.r.o.)

Známý animovaný film, ze kterého známe postavy jako je Saliven a Majk (jednooká zelená příšerka). Všechno je animované pomocí programu Autodesk Maya.

Příšerky s.r.o.

Avatar

Jeden z nejúspěšnějších a nejvýdělečnějších filmů v historii. Známé modré obyvatelstvo Pandory, obrovská letadla a spoustu dalších 3D prvků vytvořili animátoři. 

Avatar

Matrix

Známá trilogie s různými efekty, jako zpomalené náboje ze zbraní, vybuchující objekty a mnoho dalšího.

Martix

Osobní hodnocení a doporučení programů na tvorbu animovaných filmů

Hodnocení programů

Všechny programy jsou velmi náročné na naučení, ale z našeho pohledu bychom mohli doporučit produkty od společnosti Adobe, které již nějakou dobu využíváme a máme s nimi mnoho zkušeností. V další řadě Cinema 4D, ve které momentálně chystáme spoustu projektů. Práce s ní je velmi snadná a lze si cokoliv přizpůsobovat zjednodušovat. 

Adobe After Effects –  ★★★★✩

Čtyři hvězdy z pěti dáváme vzhledem ke složitějšímu rozeznání jednotlivých funkcí. Není lehké se orientovat ve funkcích tohoto softwaru, ale určitě stojí za to jej vyzkoušet, když se chystáte na tvorbu nějakého animovaného filmu.

Adobe Animate – ★★★✩✩

Program si od nás vysloužil tři hvězdy, ale to rozhodně nic neznamená. Je to jednoduchý program pro začátečníky v 2D animování. Můžete zde vytvořit opravdu vtipná animovaná videa.

Cinema 4D – ★★★★★

Tento program nás nadchl nejvíce. Dáváme pět z pěti, protože jej osobně využíváme a stále se zlepšujeme v modelování, animování a určitě brzy přidáme i film či krátkou animaci. Rozhodně stojí za to se s ním naučit pracovat a nezanedbat detaily. 

Blender – ★★★✩✩

Program je přehledný, hodně obdobný s Cinema 4D, ale má horší zpracování prostředí. To je ovšem na úhlu pohledu každého z nás. Objektivně to není špatný program, jde jen o zvyk a trpělivost.

Maya – ★★★★✩

Za nás jednoznačně jeden z lepších a profesionálních programů na tvorbu animace vůbec. Velmi přehledné prostředí, snadné využívání pluginů. 

Mohlo by Vás zajímat