Natáčení „fancy“, ale „lowcost“ produktového videa

autor – Míša
3. 8. 2023

Dnes a denně narazíme na různá produktová videa, kterými lidé prezentují jak svou značku, tak své zboží. Spousta z nich nás nechává v němém úžasu a jejich vizuál nás podvědomě k danému produktu táhne. Jak se to ale děje, že tomu tak je?

Zde bychom nejspíš museli zabrouzdat do psychologie, což by bylo na dlouho a jedná se spíše o otázku na odborníka. Vesměs nás však takto přitáhnou věci, které vypadají uspořádaně, ve videu nevládne žádný chaos a my se plně soustředíme na dané sdělení. Produkt musí být hlavně představen v poměrně krátkém čase a měl by diváka nutit reklamu nepřeskočit. Tudíž stručné, jasné a něčím zajímavé sdělení je ideální.

Jak ale jednoduše takového produktového videa docílit?

Je to překvapující, ale opravdu k tomu nepotřebujete celý ansámbl štábu a techniky, vesměs si vystačíte sami třeba s nějakým vaším pomocníkem. Základem bude něco, na co video natočíte. Dnes se někteří přiklánějí i k nejnovějším mobilním telefonům, které dokážou pořídit skvělé záběry, ale mnozí z nás určitě potvrdí, že kamera s vyměnitelnými objektivy je skutečně nezaměnitelná. Obecně se může hodit jakákoliv cenově dostupná kamera nebo foťák značek Sony či Lumix a další. U těchto kamer si podle vaší potřeby najděte bližší specifika, ale určitě se bude hodit kamera lehká do ruky, kterou zvládne ovládat jeden člověk (ne jako u masivních filmových kamer).

Je pak na vás, jestli budete mít vestavěný objektiv, nebo si je budete měnit. Výhoda je, že s výměnnou jste více kompatibilní a můžete střídat od portrétových k makro objektivům, které se budou hodit nejen k drobným produktům, ale i k dosažení velkého detailu u něčeho většího. U kamery určitě nezapomeňte na stativ, někomu se bude hodit dražší gimbal či jinou stabilizační techniku pro plynulý pohyb nebo stabilní záběr. Zároveň se někdy hodí mít stoické záběry, kterým dodáte pohyb/přiblížení v postprodukci, pokud se vám to nepovede na place.

Pokud už máte, na co záběry pořídíte udělejte si pracovní plochu, kde menší či středně velký objekt natočíte. Jestli se nejedná o nic obrovského, postačí váš pracovní stůl, jenž pokryjete černým či bílým plátnem. Pro postprodukci okolí můžete zvolit i green screen (mezi námi, než koupíte nějaké drahé plátno, možná vám na začátek postačí vyžehlený ubrus či nepokrčený velký papír). Kromě jednolitého pozadí můžete použít třeba monitor počítače, na němž si pustíte do pozadí video, které se vám hodí nebo si tam nahodíte specifickou barvu či si nastavíte jakoukoliv jinou scenérii.

K tomu se váže dostatečný světelný zdroj a nějaké ruční světlo, se kterým si vyhrajete dle libosti. Populární jsou i led panely různých barev, kterými můžete pohybovat. Co může působit profesionálně je otočná deska, která se dá také speciálně koupit, ale určitě dobře poslouží jakákoliv točivá plocha. Teoreticky můžete mít produkt na tyčce nebo na provázku. Zkrátka jakkoliv do videa dostanete pohyb, oživíte ho od naprosto jednolitých obrázků. Pozor ale na to, aby se divákům příliš netočila hlava nebo záběry nepříjemně skákaly.

Čím video na pohled ozvláštnit?

Kromě pohybu vás kolem produktu, světla či pozorovaného objektu kolem vás, můžete využít i techniky stop motion animace, která je časově náročnější, ale když si s ní vyhrajete, může to být právě ten prvek, který zaujme. Pro lesk nebo odraz může být vhodné i sklo či zrcadlo, jež dodá produktu hlubší rozměr v obraze. Efektivní jsou i kapičky vody na produktu, pokud se třeba jedná o nějaký nápoj nebo naopak použijete akvárko, kde daný předmět „vykoupete“.

Podstata obsahu

Včetně těchto vizuálních záležitostí mějte na paměti, že je třeba upřednostnit obsah sdělení produktového videa, které vizuálem ozvláštníte.  Pokud však potřebujete požádat o pomoc a nevíte, kde se scénářem začít nebo nemáte prostor produktové video natočit, neváhejte nás kontaktovat a nechat si s námi klidně celé video o píky vytvořit. Budeme vděční za každého spokojeného tvůrce!

Mohlo by Vás zajímat