Z pavilonu do klece! Je Maxgreen (Jiří Janouch) skutečně handicapovaný?
Kdo (nebo, jak by stále ještě řada lidí řekla, „co“) se vám vybaví při slově „handicapovaný“? Člověk, ne-li pouhé stvoření, které tu a tam vyluzuje nějaké zvuky, je v životě nepoužitelný, a přinejlepším si stěžuje na svůj těžký osud?
Zahoďte předsudky, dnešní host vám ukáže pravdu. Jiří Janouch vystupuje pod heroickou přezdívkou Maxgreen, která k němu skutečně sedí. No posuďte sami: kdo se dovede ze sebevražedných tendencí a Bohnic vyhoupnout až do Clash of the Stars, vše proto, aby dokázal světu, že i handicapovaní něco dovedou? Prožil těžké dětství v chudé rodině a jeho vada sluchu mu život zrovna neulehčila…
Pusťte si podcastovou show výše a dozvíte se více. Nebo to chcete naservírovat čistě v audiu?
A pokud rádi čtete… čtěte dále, kde se dozvíte to nejdůležitější z dnešní podcastové epizody.
Jak bys charakterizoval svou osobnost? – Otázka v podcastu
Maxgreen se vidí jako milý, hodný, ale občas výbušný. Jeho silné emoce mu nicméně pomáhají nejen v ringu, ale celkově si sjednat pořádek mezi lidmi, kteří se nedovedou chovat slušně.
„Když někdo kritizuje moji osobnost, tak pak už dovedu dávat i rány.“
„Jak dáváš kritiku na sociálních sítích?“, zeptal se Lubomír. Jiří rozpoznává rozdíl mezi konstruktivní kritikou, z které si snaží něco vzít, a prostým HATEm, který prostě ignoruje. Právě proto, že toho hodně zlého prožil, z nějakých negativních komentářů se už rozhodně nesloží.
Díky tvorbě se Maxgreen stal více otevřeným a komunikativním; přestože mu stále nevadí samota. Ze začátku své tvůrčí dráhy byl velký perfekcionista, ale pak mu došlo, že ho tato vlastnost brzdí. Podařilo se mu ji ale překonat.
„Nikdo není dokonalej, nikdo není svatej. Každý v životě udělal plno chyb.“
„I když mám blbou náladu, tak dovedu lidem udělat radost.“
V neposlední řadě se Jiří považuje za empatického jedince.
Bojíš se něčeho? – Otázka v podcastu
Na tuto otázku Maxgreen jednoznačně odpovídá: „Nebojím se ničeho. Na negativitu i lidi jsem si už zvyknul. … Pokud se mnou má někdo problém, tak si to vyříkáme face-to-face. Jednoduchý.“
Naopak ostatní se někdy bojí Jiřího Janoucha. Lubomíra zajímalo, proč se Maxgreena někteří bojí. „Myslíš, že jsi hodně sebevědomý?“, otázal se Lubomír. S tím host nesouhlasil. „Spíš je to v tom, že když jsem takový, že když se mi něco nelíbí, tak to tomu člověku řeknu na plnou hubu,“ upřesnil.
Co se ti nejvíce nelíbí v Česku? – Otázka v podcastu
I v tomto měl Maxgreen jasno: nejvíce mu na našem národu vadí, že někteří lidé diskriminují handicapované; považují je za méněcenné, posmívají se jim apod. „Ať si zkusí třeba na měsíc nebo na rok dát si špunty do uší a možná pochopí.“
„Takže si myslíš, že lidé v dnešní době nejsou empatičtí?“, pokračoval Lubomír. „Spíš … si neuvědomují, jak mohou [svými slovy a činy] druhým ublížit,“ upřesňuje Jiří. „[Někdo, kdo na to není zvyklý] se z toho může psychicky zhroutit.“
Měl by správný bojovník ukazovat slzy? – Otázka v podcastu
Podle Maxgreena každý chlap dovede brečet a každý to také alespoň někdy dělá. „Když vyhrajete, tak brečíte radostí. Když vám umře nějaká osoba, tak brečíte z lítosti,“ dává Jiří příklady.
Říká, že je takový typ člověka, který se nebojí na veřejnosti dávat najevo své emoce. Věří, že právě to, že „dá druhým celé své srdce“, ho činí nezranitelným.
Dovedeš poznat člověka, který zneužívá tvou dobrotu? – Otázka v podcastu
„Poznám člověka, který toho zneužívá, i toho, který toho využívá,“ říká Maxgreen. Na druhou stranu přiznává, že ne vždy si je jistý: například bezdomovec může jeho dobrou vůli (peníze) využít (jídlo apod.), ale i zneužít (alkohol apod.).
Jaký máš názor na hraní her? – Otázka v podcastu
Lubomír poznamenal, že ví, kolik lidí rádo hraje hry, protože hledají adrenalin, nicméně on sám si raději hraje s vlastním životem.
Maxgreen zapadá v tomto případě do většiny, neboť hraní her je jeho dlouhodobým koníčkem, třebaže v současnosti mu věnuje již podstatně méně času, který raději stráví například s kamarády, třeba ve fitku… nebo sám u piva :).
Ty cvičíš? – Otázka v podcastu
„Jak to své tělo zvládá?“, zajímalo hostitele podcastu. Odpověď nebyla nijak překvapivá: „Jako zvládá to … ale [obvykle] třetí den [po soustavném tréninku] mě začne bolet celé tělo.“
Po dvou trénincích v po sobě následujících dnech jednou Jiřího rozbolelo celé tělo tak, že „jsem nemohl ani zvednout ruce a byl jsem celej odrovnanej.“
Právě cvičení se stalo jeho novou vášní. Když nechodí do práce, snaží se hodně času věnovat světu MMA a tréninku. Jak jsme se dozvěděli, odpočinek zatím řeší klasicky, ne jako vrcholoví zápasníci či sportovci obecně.
Peníze jsou život; bohužel nejsou – Otázka v podcastu
Peníze jsou v jeho životě problémem. Přestože chodí na dvanáctky, má jich málo, a to ho brzdí v posunu. Zároveň ještě není tak slavný, aby o něj jevili zájem sponzoři. Jediným štěstím je v tomto směru jeho handicap: Jiřího finančně podporuje Nadační fond Nových nadějí. Dále mu menší propagaci zajišťují kluci z Clash of the Stars.
Co najdu na channelu Maxgreena?
Maxgreen se na krátkou chvíli dokonce vrhl do vod gameplayů, nicméně zjistil, že to není pro něj; že raději se bude v jeho kreativní tvorbě zabývat tématem handicapů. A, naštěstí, ujalo se to; proto v tomto směru pokračuje doteď.
Jestli vás zajímá Jiřího tvorba podrobněji, není nic lepšího, než se podívat na jeho TikTok či na YouTube, případně na Instagram.
Záleží ti na výhře? – Otázka v podcastu
Maxgreen je už nějaký ten pátek aktivní na různých sociálních sítích, kde se snazí prorazit. Velkým milníkem bylo, když se utkal se svým bývalým kamarádem v Clash of the Stars. Není divu, že část tohoto podcastového rozhovoru se točila právě kolem této události.
Pro Janoucha není zápas ani tak o výhře, jako spíše o samotné účasti: ukázat, že jako handicapovaný měl odvahu jít do klece a ukázat, co v něm je. Nejde mu ale čistě o to se předvést. Chce v prvé řadě inspirovat lidi; sdělit jim, že mají jít za svými sny navzdory překážkám, třeba handicapu.
„Mě lidé nevěřili … prý že ani mluvit neumím … ale když ty lidi poslouchat nebudete a půjdete si za svými sny … tak oni pak řeknou ‚já jsem čekal, že to nedá a on to dal‘… budou mít takzvaně otevřenou pusu“.
Maxgreena žene právě snaha ukázat, že i handicapovaní lidé něco dovedou; dokázat lidem, kteří mu nevěří, že se pletou.
Kde se vidíš za pět let? – Otázka v podcastu
Maxgreen budoucnost moc neřeší, takže ani na tuto otázku neposkytl nějak obsáhlou odpověď. Hodně se spoléhá na osud. „Osudem buď prohraju, nebo vyhraju,“ říká.
Jaké máš cíle? – Otázka v podcastu
Ohledně cílů Maxgreena se točila značná část podcastu. Stručně řečeno, je to ukázat lidem, že handicapovaní nejsou blbci; motivovat lidi, aby handicapované respektovali.
Druhým cílem Jiřího Janoucha, který ani nezazněl v tomto podcastu, je naučit lidi znakový jazyk.
Čím přesně Maxgreen trpí?
Na první pohled (resp. poslech) si jistě všimnete vady řeči. Při podrobnějším pohledu lze rozeznat v jeho učích naslouchátko: Maxgreen má totiž i sluchovou vadu.
„Hodně lidí se mi smálo za můj sluch, ale nikdy jsem neměl šanci se tomu postavit … to mě naučil až můj kamarád Martin Hájek. … tak jsem to zkusil a vydařilo se to.“
V souvislosti s jeho pokusem o sebevraždu a následným pobytem v psychiatrické nemocnici by se lekdo mohl domnívat, že Jiří trpí i nějakou psychickou poruchou. O ničem takovém se nám ale nepodařilo dohledat informace, takže je vysoce pravděpodobné, že toto počínání bylo způsobeno těžkou životní situací.
Co nejdůležitějšího si vzít z podcastu s Maxgreenem?
To, co Maxgreen často v této epizodě v té či oné podobě vesměs opakoval: nebojte jít si za svými sny, ať už vám v tom brání fyzické, psychické, ekonomické či jiné znevýhodnění. Nenechte se na své cestě srazit hatery, příživníky ani nikým podobným.
Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast? – Otázka pro vás :)
Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.
Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?
Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat.
Líbil se vám podcast s Jiřím Janouchem?
Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií? Třeba si osladit život Jakubem Sládkem?