Distribuce filmu

autor – Míša
20. 9. 2023

Jakmile máme film úplně hotový, tak co s ním? Samozřejmě plánuje se to již v počátku příprav, takže nesmíme již u preprodukce zapomenout na to, kam snímek bude směřovat. Tedy jestli do kin, na festivaly anebo přímo do televize? Záleží tedy na našem producentském záměru, v němž se rozhodneme, jaká strategie bude pro film nejlepší. Můžeme se tedy rozhodnout, že si film budeme distribuovat sami či oslovíme přímo distributora.

Vlastní distribuce

Je vesměs levná, jelikož si nikoho nemusíme platit. Když chceme projekt posílat pouze na festivaly, je pro nás výhodnější si dohledat ceny a podmínky sami, poté zaplatit poplatky a film na festival poslat. Problém však nastávat ve chvíli, kdy nemusíme mít na spoustu lidí dobré kontakty a nevyznáme se v tom, jak to v téhle branži chodí a může se stát, že nám někde (třeba v síti kin) film nepřijmou anebo bychom se nedoplatili. Navíc nemusíme sami udělat tak rozsáhlou marketingovou kampaň (plakáty, merchandising), jakou bychom si přáli.

Distributor

Stojí sice mnoho peněz, ale má kontakty na lidi, kina, televizi a zkrátka celý distribuční trh. Záleží však od distributora k distributorovi… Čím větší jméno, tím víc můžeme nalákat na film lidí nebo případně nám zařídí, aby se film dostal mezi co největší publikum a hrál se v ten správný čas či období. Nezapomínejte, že byste si měli distributora vybírat podle vašeho zájmu, kam film chcete dostat (obvykle se jednotlivě specializují na různé distribuční kanály). V současné době můžeme jako distributorské společnosti oslovit třeba Areofilms, Bontonfilm, CinemArt, Falcon a další…

Zajímavost: Lidé málokdy zajdou do kina v létě, jelikož radši stráví čas venku u vody. Obecně ale na svátky nám do kina přijde málokdo. Nejvhodnější doba pro filmy v kinech je někdy kolem podzimu i jara.

Distribuční kanály

Projekt může jít do kin, na festivaly (ty se ještě dělí na áčkové, béčkové a céčkové), do televize či internetové televize – VoD streamovací platformy, tedy videa na vyžádání (Netflix, HBO, Voyo, Stream…) nebo již dnes ne tolik časté DVD a Blu-Ray.

Odkud televize bere filmy? Kdo je tam dostane?

Distributoři nabízí televizím film na místě zvaném filmový trh. Je spjatý obvykle s festivaly, např. v Cannes je to jako na trhu s ovocem. Každý stánek má svého distributora i s producenty a nabízejí své filmy, které prodávají. Dokonce se zde pouštějí i distribuční trailery, tedy trailery, které prozradí více než běžná upoutávka pro publikum. Dozví se zápletky i konec, aby ve zkratce znali celý film a rozhodli se na základě podrobnějších informacích o filmu o jeho koupi.

Mezinárodní distribuce

Pokud máme světové ambice a chceme šířit snímek mezinárodně, musíme mít distributora se zahraničními kontakty na kina. Nevadí, jestli se jedná o někoho domácího či zahraničního. Jde hlavně o to, že máme co tak velkému trhu nabídnout. Nicméně za hranicemi to často chodí jinak než u nás, co se týká celé filmové produkce. Zrovna v Hollywoodu, kde vládne studiový systém se jedná o tzv. „vertikální integraci“, což znamená, že producent kromě výroby vlastní kina a distribuci (např. 20th Century Studios, Paramount Pictures…)

Bonusový text: Střih trailerů

Zmínili jsme se již o rozdílu v traileru pro distributory a traileru pro publikum. Možná by pro vás mohlo být zajímavé, že traileer vyrábí jiný střihač než ten, který stříhá film (obvykle střihač spadající pod distributora). Pošlou se mu dobré záběry z natáčení a on z nich udělá upoutávku. Vzniká při průběhu natáčení a jde obvykle ven, než skončí výroba.

Snad se vám příspěvek líbil a něco nového vám předal. Určitě se také podívejte na další zajímavé články z filmového světa a buďte ve střehu každou středu a pátek odpoledne, kdy vychází nové příspěvky!

Přečtěte si také jeden z předchozích článků zabývající se producentským záměrem, který popisuje jak s filmem naložit.

Mohlo by Vás zajímat