eLKa a Lada Fejfer: Dnešní hip hopová hudba je povrchní a monotónní. Děláme muziku s hlubším smyslem

Zábavná show E06
22. 12. 2022

Zábavná média si tentokrát do své Zábavné show pozvala ikony eLKa banda: jednoho z nejlepších zpěváků a freestyle rapperů v ČR – Lukáše Bláhu (MC eLKa), kterého doprovází zpěvačka Lada Fejfer.

„Mám rád lidi, kteří dokážou motivovat ostatní lidi; říkat to, co si myslí; jsou autentičtí a inspirativní.“

  • Lubomír Novohradský (hostitel podcastu)

Lukáš „eLKa“ Bláha, který právě přesedlává na pop, začal s natáčením videoklipů již ve 14 letech (ačkoli k hudbě přičichl již ve 12ti). „Ve freestylu přišel nějaký ten větší zlom v 16 letech, kdy jsem začal vyhrávat i nějaký ty větší soutěže.“ Tehdy bylo snazší vyhrát v této oblasti, neboť freestyle bylo hodně diskutované téma.

Po freestylu se vydal cestou CéDéček, až se nakonec, dnes, dostal do pop rapu, na kterém spolupracuje s dalšími umělci.

Pozor!

Článek je pouze výcucem toho nejzajímavějšího z podcastové epizody. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na YouTube video:

… Nebo na Spotify:

Jak se Lukáš eLKa spojil s Ladou Fejferovou?

Lukáš eLKa získal na Ladu Fejferovou kontakt přes jejího bývalého přítele. Domluvili schůzku v restauraci v Klášterci nad Ohří i s mentorem, kde se diskuze točila okolo hudby. (Ne, rande se nekonalo…) Dvojice si navzájem padla do oka, pokud jde o profesní dráhu, takže zanedlouho začala spolupracovat. Respektive za pár let, když, jak říká eLKa, „nastal ten správný čas“.

TIP: Podívejte se na hokejbalový turnaj v Klášterci nad Ohří, který natáčela Zábavná média!

dvojice Elka band i s Lubomírem Novohradským

Co se Lukáši eLKa líbí na pop muzice?

Jedná se o dle jeho názoru o „jakousi otevřenou zpověď; takovou message pro lidi.“ Takže MC eLKa vidí v popu určitou hloubku. S Fejferovou začali psát texty o lásce, zatímco předtím se eLKa v hip hopu snažil lidi spíše inspirovat a předávat jim informace. (To ale neznamená, že současné texty jsou povrchní!)

„Pro mě je rapping o poselství.“

MC eLKa si bere inspiraci ze života. Není tedy divu, že spousta fanoušků se Lukáši svěřilo, jak se v jeho písních našli a jak mu pomáhají.

Pop je volnější. MC eLKa se snaží ukázat lidem, že pop s rapem jde skloubit lépe, než se to dosud dělo.

„U těch zpěvů je skvělý, jak cítím, jak tomu dávám život.“

Fejfer věří, že pop dovede na diváka lépe přenést emoce než rap. Lukáš ubezpečuje fanoušky, že i v popu se snaží brát témata ze života, která budou spoustě z nás blízká.

V neposlední řadě eLKa říká, že hip hop dnes zažívá velký úpadek kvality i popularity. Lukáš chce lidem nenuceně, přirozeně předávat pravdu. I proto přesedlal na pop, který dnes v ČR frčí.

Elka Band - Lada Fejferová a Lukáš Bláha

Jaké je to pro Lukáše eLKa být na stage?

Z Lukáše eLKa už nervozita na podiu vyprchala. „Trochu mě to i děsí. (…) Někdy třeba zapomenu hodně text (…) snažím se hodně improvizovat.“

Zato Fejfer je nervozní: a tak oceňuje, že nemusí vystupovat sama; že svou nervozitu může „rozprostřít“ mezi ostatní členy kapely.

„Máme tolik songů, že je ani nestíháme vydávat.“

Trochu paradox: přestože Lukáš může působit zejména na podiu jako neohrožený, extrovertní „party starter“, ve skutečnosti se cítí jaksi nesvůj ve větší partě. Ale 20tisícové publikum nevadí!

Elka Band - Lubomír Novohradský (2)

Proč tvorba MC eLKa byla ze začátku tak negativní?

Ne, nebylo to kvůli tomu, že se Lukáš blbě vyspal. MC eLKa se snažil bojovat proti lidské blbosti, hlouposti, nevědomosti.

„Hloupost je nejhorší vlastnost, která tento svět ničí.“

Pak se toho v osobním životě Lukáše hodně „schrulo“. To ho přimělo změnit jeho pohled na svět: což se odrazilo i v jeho tvorbě. „Začal jsem být pozitivní a hledat východiska ze všech možných situací, místo toho abych od něčeho utíkal.“

Dnes se Lukáš nebrání ani motivační muzice. Nicméně chce, aby stále měla hloubku, podobně jako jeho slavné, ale kontroverzní album Apokalipsa. Říká, že dnes drtivá většina (hlavně slavných) umělců tvoří co nejjednodušší skladby, nad kterými se konzumenti nemusí zamýšlet; stačí, aby na ně šlo dobře tancovat. Prostě neoriginální, tracky na jedno brdo.

„Všichni by to mohli dělat líp. (…) Poslechneš si jednoho, druhého, třetího a u čtvrtého si myslíš, že stále posloucháš toho stejnýho.“

Zkrátka podle Lukáše v dnešním rapu chybí jedinečnost, nápad.

„Já jsem přišel s tím, že chci zvednout laťku pop rapu.“

ElkaBand - Lukáš Bláha a Lada Fejfer

Jak zvládá MC eLKa kritiku?

eLKa by své hatery rád pozval k sobě na stage, aby mu ukázali, co (ne)dovedou. Lukáš nenávidí prosté negativní komentáře (dokonce je maže), nicméně oceňuje konstruktivní kritiku.

„Pokud mi seš schopný napsat, proč mě nesnášíš, ale nejseš schopný mi vysvětlit, proč mě nesnášíš; tak, sorry, to mi nedává smysl.“

Konstruktivní kritika posouvá, věří MC eLKa, „protože chceš, aby tvoji fanoušci byli spokojeni,“ dodává Lada Fejfer. eLKa nicméně přiznává, že v jeho začátcích ho i hateři ranili, protože chtěl být pro všechny dobrý.

  • A jak kritiku snáší handicapovaný bojovník a tiktoker Maxgreen (Jiří Janouch)?

Elka Band - Lubomír Novohradský

Je vztah MC eLKa a Lady Fejferové růžový?

eLKa miluje dělání muziky. Nicméně stále považuje eLKa BAND za byznys, ne za koníček. A byznys je přirozeně tvrdý.

Proto se stává, že i když si s Ladou Fejfer rozumí a celkově se mají rádi, občas přijde na určité menší hádky a neshody, pokud jde o jejich hudební podnikání. Lukáš říká, že v tomto se jejich vztah podobá manželskému. Nicméně věří, že střet názorů je důležitý; že posouvá dál.

ElkaBand - Lukáš Bláha

Kdo stojí za videoklipy pro eLKa band?

Netradiční videoklipy pro eLKa band připravil v její hip hopové éře režisér a kameraman Petr Špetla. Za současnými hudebními videi stojí robindcreation (Robin Dvořák z týmu eLKa BAND).

Dříve MC eLKovi druzí (scénáristé apod.) pomáhali ve vymýšlení videa. V současnosti už nápady pocházejí z hlavy Lukáše Bláhy. (I když je rád za feedback od členů kapely, včetně Lady Fejfer.)

ElkaBand - Lada Fejfer

Jak se Lada Fejfer dostala ke zpěvu?

Jak už bylo naznačeno, Lada Fejfer je emočně nabitý člověk; a má potřebu své pocity předávat druhým. Zkoušela to přes různé hudební nástroje, nicméně nejvíce ji zaujal zpěv.

„Zpěv mě dělá šťastnou; mohu tím předávat emoce (…) také mi ulevuje od emocí.“

Zatímco někomu stačí z náročného dne se „vypovídat“ kamarádce, Lada musí své zážitky komunikovat uměním.

Jak dlouho trvá Lukášovi eLKa vymyslet text k písni?

V oblasti textů je Lukáš eLKa nejen velký kreativec, ale i drak: například song pro Vaška Janouška napsal za dvě ranní hodinky.

Užitečný tip pro hudebníky od MC eLKa!

MC eLKa odkazuje na svého hudebního mentora, který říkal: pokud chceš lidi zaujmout, dej si ze všeho nejvíce záležet na prvních 10 sekundách skladby; na době, kdy se posluchač krátce seznámí s instrumentálním i vokálním charakterem tracku.

Jaký má MC eLKa a Lada Fejfer cíl?

Cíl dvojice (MC eLKa a zároveň Lada Fejfer) je pochopitelný: protože je tvorba hudby baví, chtějí se v této oblasti vyšvihnout na takovou úroveň, aby je to dovedlo uživit.

Není to jen cíl. Fejferová věří, že je jejím životním posláním tvořit hudbu, a dělat tak lidi šťastnými.

Elka band - Lukáš Bláha a Lada Fejfer

Poslechněte si audiozáznam Markuse z MarkusFilm!

Máte raději Spotify než YouTube? I na vás myslíme: podcast s Markusem si můžete poslechnout i na této populární hudební platformě!

Líbil se vám podcast s Markusem?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií?

Třeba na majitele videoprodukce MarkusFilm?

A pokud vás zajímá podnikání více, proč si rovnou nepustit Dana Tržila?

Nebo na Janu Šťastnou?

Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?

Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.

Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?

Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat. Věřte nám!

Zábavná média

Mohlo by Vás zajímat

Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?

Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.

Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?

Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat. Věřte nám!