Kouč, manažer, hokejový trenér Marian Jelínek: chlap, který to má v životě srovnané!

12. 9. 2022

Vítejte v dalším díle našeho podcastu se zajímavými a inspirativními osobnostmi. Dnes do našeho „hloubětínského hradu“ dorazila bývalá pravá ruka Jaromíra Jágra a současný kouč sportovců i manažerů a podnikatelů: Marian Jelínek, který napsal už nejednu knihu, včetně:

(Nejedná se o affiliate odkazy.)

Náš hlavní dojem? Musíme říci, že Jágr jistě měl k dispozici ten nejlepší kalibr! Diskuze připomíná charakter koučinku: místy je náročnější, ale rozhodně si z ní něco odnesete. A zřejmě vám nasadí brouka do hlavy.

No, nebudeme vás dál napínat. Podívejte se na video výše. Pokud ale máte čtivou náladu, vypíchli jsme pro nejvíce důležité či zajímavé myšlenky, které zazněly v této epizodě. Jdeme na to!

Marian Jelínek (host) a Lubomír Novohradský (hostitel) – podcast – inspirativní myšlenky

Zajímavá byla už samotná dynamika podcastu. Zatímco většina hostů na začátku trochu tápe či se rozjíždí, u Jelínka bylo hned jasné, že komunikace je jeho eso v rukávu a v hlavě to má urovnané. Podcast nezřídkakdy připomínal profesionální přednášku hosta. Jelínek je bezpochyby jedním z těch lidí, s nimiž by šlo natočit 20 epizod, a přesto by bylo stále co poslouchat.

Takže, jak probíhal interview od začátku do konce?

V prvé řadě Jelínek vyvrací mýtus, že negativita je čistě doménou Čechů, případně Západní společnosti. Připomíná, že i ve spoustě místech na Východě jsou „ve vzduchu cítit negativní emoce“. (Ačkoli ne všude…)

Přestože se někteří lidé snaží být zarytí optimisté, negativní vnímání světa je do jisté míry geneticky podmíněno, což tedy nemůžeme změnit. Hodně negativity však přebíráme také z vnějších vlivů, jako je kultura, výchova či zkušenosti.

Jelínek věří, že emocionální stránku lze vytrénovat podobně, jako se spousta lidí snaží zdokonalit svou tělesnou stránku (v posilovně apod.). Svými aktivitami (psaní, přednášení,…) se snaží u lidí vzbudit zájem o práci na své emoční složce. Věří, že nejdůležitější je zanést tento prvek do školství.

„My pomalu lítáme na Mars, ale neznáme sami sebe,“

Lubomír Novohradský a Marian Jelínek

Problémem je, že současná společnost neučí práci s emocemi. Lidé pak vyhledávají ve vyšší míře to negativní, spíše než to pozitivní; jelikož jde o evoluční tendenci.

Dříve nám hledání negativ pomáhalo přežít; dnes slouží pouze k ochraně našeho ega.

„Dnešní doba je z hlediska ataků [ze strany] ega [ta] nejtěžší. Dříve takové ataky ega nebyly. Ale zase tu byly [větší] ataky na život.“

Marian Jelínek

S egem nelze bojovat: ego jsme totiž my. Musíme se ale naučit ego ovládat; ego nás nesmí ovládat. Pokud nás ego ovládne, propadneme se do víru strachů a jiných negativních emocí, což může skončit až sebevraždou.

Jelínek věří, že člověk má dva druhy emocí:

  • První typ emocí je vývojově starší a motivuje jedince k přežití, ať už jde o vlastní osobu, nebo o blízké lidi, stejně jako k uspokojení základních potřeb. Takový pocit je například strach
  • Druhý typ pocitů souvísí s egem. Opět může jít o strach. „Ale tento strach, strach o ego, nám nepomáhá přežít. Ten nám ubližuje.“ „Strach o ego vytváří nespokojenosti v našem subjektivním světě.“

Člověk se musí chtít změnit, pak mu můžeme pomoci. Nemáme právo pokoušet se měnit někoho, kdo o to nejeví zájem.

V subjektivním světě jsou naším nepřítelem číslo jedna myšlenky, které nechceme. Jedním z cílů koučinku je právě naučit se pracovat s nechtěnými myšlenkami, jelikož nelze zamezit vzniku těchto myšlenek, nelze je potlačit. Musíme si uvědomit, že je máme: nezávisle na tom, jak moc se je snažíme potlačit; což není ta správná cesta, jak s nimi pracovat.

Když vyřešíme nechtěné myšlenky, vyřešíme nechtěné emoce. Emoce přicházejí až po myšlenkách, které jsou výtvorem našeho ega.

„Vše má dvě strany mince … sociální média nám mohou ohromně usnadnit život, ale mohou také ničit naše ega.“

„Se sociálními médii se musíme naučit pracovat stejně, jako jsme se naučili [dobře] pracovat s dynamitem.“

Jak s negativními myšlenkami pracovat? Existuje spousta způsobů, třeba:

  • Logická argumentace alias racionální vnitřní dialog: logika v dlouhodobém hledisku totiž vítězí nad emocemi
  • Vizualizace a imaginace
  • Dýchací techniky
  • Posturologie

Marian Jelínek

Pokud nás negativní myšlenky pohltí, dokážou neuvěřitelně ovlivnit naše myšlení i chování. Proto Jelínek věří, že pokud se lidstvo naučí pracovat s nepříjemnými myšlenkami, rapidně poklesne spotřeba léků typu antidepresiva, ale i třeba sebevražd a jiných patologických jevů.

„Negativní emoce a negativní myšlenky jsou v našich životech velmi důležité. Ale nesmíme se z nich hroutit. … Já nejsem zastáncem toho, že všechno negativní mám hodit do pozitiva. Já to negativní musím umět přijmout.“

Je zbytečné se snažit odstranit negativa ze života. Nicméně je důležité pokoušet se odstranit hodnocení a prožívání negativ, aby nás tolik nezasáhli.

„Pro mě je štěstí prožít co nejvíce času na tomto světě v pozitivních emocích.“

Realita života se podle Jelínka nachází kolem nuly: nesmíme se zbláznit z negativních (mínusových) období života, ani dělat neuvážené činy v těch pozitivních (plusových). Důležité je najít v životě balanc, nulu. Vždy existují dvě protichůdné síly. Člověk se má snažit najít mezi nimi rovnováhu, jakkoli je to obtížné.

Podobně důležité je vytvářet ve společnosti příznivé podmínky aneb pozitivní atmosféru. Stačí drobné činy jako usmát se na prodavačku. Musíme si uvědomit, že naše chování ovlivňuje celkovou atmosféru společnosti.

„Chceš-li změnit svět, změň sebe.“

Právě díky dobré atmosféře se mnoho lidí v chudých zemí má mentálně lépe než technicky vyspělé civilizace. Sice máme zákony, které mají za cíl zamezit vzniku těch nejotřesnějších podmínek, nicméně pro zajištění příznivých podmínek je třeba dodržovat také etické a podobné principy.

„[Někteří] lidé si to [podmínky] hlídají, ale je to potřeba dostat do širší společnosti.“

V životě jsme si de facto rovni, ale lišíme se stavem vědomí: lékař má jiný stav vědomí než dělník apod.

Marian Jelínek

Jak poznáme, že se blížíme k nule?

Na to má Jelínek stručnou odpověď: klidem.

„Že kolem mě jsou věci které tak nějak nemohu ovlivnit, ale já se tím nijak moc netrápím.“

Připomíná ale, jak je důležité rozlišit dva typy negativních věcí:

  • Ty, s kterými prakticky nic nezmůžu, a je tedy zbytečné se jimi trápit (např. hladomor v Africe)
  • Ty, kde mohu podniknout kroky, které přispějí ke zlepšení situace (např. globální oteplování)

Jak se dostat k nule ve svém životě?

Jedním ze způsobů je podle Jelínka, s odkazem na budhismus, naučit se nehodnotit. „Nechat ty myšlenky a vjemy jenom procházet.“ Tento stav by nám měl pomoci k relaxaci.

Emoční svět je antagonistický k ekonomickému světu

V ekonomii platí, že čas jsou peníze: za čím kratší čas se něco udělá, tím lépe. V mentální oblasti to je naopak: pokud chceme na člověka zapůsobit, musíme do toho investovat čas: čím více času „vložíme“, tím bude efekt silnější. Jelínek to přirovnal k dokumentu o Novém Zélandu a dovolené na stejném místě. Co ve vás zanechá hlubší emoční stopu: 60minutové zírání na obrazovku, nebo dvoutýdenní dovolená? (Poznámka redakce: zřejmě zde hrají roli i jiné faktory, například fakt, že člověk přirozeně prožívá cestování na vlastní kůži více, než kdyby ty samé scenérie viděl z pohodlí domova.)

Kvalitní film se pozná tak, že, navzdory své (krátké) délce, dovede v lidech zanechat hluboké vzpomínky, případně je ovlivnit. Film, který vás sice pobavil, ale nijak neovlivnil a po pár dnech si už na něj ani nevzpomenete, není kvalitní umělecké dílo. „Je to [krátkodobé] potěšení, není to dlouhodobá radost.“ Jelínek připomíná, že někdy je to jediná kniha, ne-li pouhý citát, co razantně ovlivní život jedince.

Lubomír Novohradský na kameře

Vymizelo v ČR patriotství?

Ano, i tohoto tématu se Lubomír Novohradský dotkl ve svém podcastu.

Zatímco Lubomírovi připadá, že u nás vymizelo vlastenectví, Jelínek v tomto hledá balanc.

„Smyslem našeho života je podle mě harmonie. Patriotismus má své meze, všeho moc škodí.“

Každopádně je důležité zachovávat kulturu, navzdory pokračující globalizaci světa. Proti globalizaci lze vystoupit, ale němělo by se to dělat násilím.

V rámci tohoto tématu Jelínek sděluje tezi, že nejvyšší role je lidská, nezávislá na konkrétní národnosti.

V neposlední řadě uznává, že není úplně fér, pokud lidé využijí výhody české společnosti (například pro jednoduché studium) a pak zmizí do zahraničí za lépe placenou prací.

Co byste chtěl sdělit lidem?

Odpověď od Jelínka byla opět jasná:

„Chci, aby lidé milovali život a chtěli od něj co nejvíc.“

Co si představíte pod pojmem „hokejový kouč“? Já, autor článku, jsem si vždy představoval nepříliš významného člověka, který poměrně primitivními technikami se snaží pomoci hráčům k lepším výkonům: „recituje“ jim motivační citáty, občas poplácá po ramenou, občas zakřičí, občas použije alkohol tester, občas přednese něco o významu sportovní výživy; ale hlavně: zajímá se o vše povrchně, jeho znalosti nesahají za běžně čtené internetové články; žádná „hlubokomyslnost“, filozofie. Dobře, nebyl jsem si zdaleka jist, že takoví jsou všichni, nicméně tato osobnost mě překvapila.  Je možná, že i vám Marian Jelínek zbořil domněnku.

Překvapení pro naše posluchače!

Věděli jste, že podcast s Marianem Jelínkem od Zábavných médií můžete sledovat nejen na Youtube, ale také na Spotify?

Líbil se vám podcast s Jelínkem?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií? Co třeba na nekonvečního obchodníka Filipa Soukupa?

A nebo si rovnou nechat poradit od samotného zakladatele českých podcastů, Dana Tržila?

Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?

Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.

Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?

Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Zábavná média

Mohlo by Vás zajímat