Psychoterapeutka Leona Vedmochová: dávat najevo emoce není ostuda, ale nutnost!

Autentická výzva E04
hostitel – Lubomír Novohradský
11. 7. 2023

Máme tu v pořadí již čtvrtou Autentickou výzvu! Pamatujete, jak jsme vyzpovídali Honzu Slavíka? A poté Jakuba Škorpila? Ano, není to taková doba a už tu máme dalšího hosta. Tentokrát je to žena – (nejen) psychoterapeutka Leona Vedmochová. Čemu se věnuje dalšímu? Jak provádí své služby? Je jednou z těch osob, které se dostaly k zájmu o psychologii skrze vlastní trápení? To vše a mnohem více se dozvíte v našem video podcastu. Máme pro vás připravený YouTube podcast i Spotify podcast, abyste si mohli vybrat.

Leona Vedmochová

Článek je pouze shrnutím toho nejzajímavějšího z epizody podcastu. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na Youtube video podcast.

Jak probíhal život Leony Vedmochové?

Leonu psychologie přitahovala, ale pocitu nešla naproti. Raději se vydala do hoteliérství. Nicméně zde nebyla šťastná, a to se stále závažněji začalo projevovat na jejím psychickém stavu. Nakonec to byly panické ataky, které ji donutili učinit výraznou životní změnu, za kterou je dnes ráda.

Ani její dětství nebylo jednoduché, cítila se odstrkovaná, nepřijímaná, jako páté kolo u vozu. Jak ale říká, jen díky svým trpkým zkušenostem je schopna poskytovat kvalitní psychoterapie.

Jaké problémy muži na psychoterapii řeší nejčastěji?

U mužů se podle Leony Vedmochové nejčastěji vyskytují témata žárlivosti. Jinak obecně klienti na psychoterapii nejčastěji přicházejí řešit sebelásku. To je mimochodem dnes dosti ožehavé téma. Říká se že lidé, kteří se mají rádi, jsou narcisté. Přitom to zdaleka nemusí být pravda. Ve skutečnosti je zdravá míra sebelásky jedním z pilířů well-beingu.

„Sebeláska je v dnešní době až hanlivé slovo.“

Leona Vedmochová

Emoce mají mít v našem životě místo!

Zejména muži mají zakódováno, že projevovat emoce (především typu smutek a pláč) je známkou slabosti. V důsledku toho se tak stávají nesvobodnými, s problémy ve vztazích, ne-li s duševními poruchami. Projevovat emoce je lidské a potřebné.

O vztahových problémech hovořil také Jakub Škorpil. Mrkněte na jeho Spotify podcast.

Leona Vedmochová není Wiki How-to

Obecné rady, jak pečovat o své duševní zdraví, si může každý v mžiku vyhledat na internetu. Existují samozřejmě různí poradci, kteří poznají klienta, aby mu následně dali rady šité na míru. Leona Vedmochová je ještě o level výše: kromě personalizovaných rad jde také do hlubin duše – do podvědomí klienta. Díky tomu dovede odbourat dávné křivdy apod. Je to často velmi bolestivý, ale nutný part léčby.

Je Leona Vedmochová pouze psychoterapeutka?

Kdepak – ač se jedná o její hlavní zaměření, má rozjeté i další projekty: například kariéru zpěvačky a rozhovory s inspirativními osobnostmi. Také je tiktokerka a o své postřehy z terapií se ráda podělí na svém blogu.

Dále Leonu najdete například na Instagramu či LinkedInu. (Ano, i Leona má Facebook.)

Některé z nejzajímavějších myšlenek z podcastu s Leonou Vedmochovou!

Výše uvedené odstavce jsou jen ochutnávkou obsahu podcastu. Co všechno Lubomír Novohradský s Leonou Vedmochovou řešil v nové epizodě Autentické výzvy? 

– Je potřeba dát emocím volný průběh

– Muži mají v sobě tak silně zakódováno, že nesmějí projevovat emoce, že ztrácejí sami sebe, a to pak ničí i vztah s jejich nejbližšími.

– Panické ataky vznikají z toho, že máme v sobě potlačené emoce… a tělo to už nedává.

– Vše, co nyní prožíváme, pramení z našeho dětství. Proto je zásadní ho při terapii řešit. Bohužel rodiče často už nejsou připraveni pracovat sami na sobě – o to více se pak musejí děti snažit při napravování situace.

– Dokud neopustíme rodičům, nebudeme žít svobodně.

– Jsme polovinou otec, polovinou matka. Proto musíme mít s rodiči pěkný vztah.

– Každý klient mi něco přinese, a vlastně mi to pomáhá léčit sama sebe.

– Každý vztah nám něco dá. Žádná setkání nejsou náhodná.

SPOILERY!

Chcete vše vědět hned? Dobře, ve stručných větách vám (částečně) prozradíme obsah podcastu! – s patřičnými odkazy teaser i celou epizodu

Teaser aneb upoutávka pro podcast s Leonou Vedmochovou

Je ostuda chodit k terapeutovi? Podcast s Leonou Vedmochovou vás možná přesvědčí, že není hanba navštěvovat psychologa: ať už máte jakýkoli problém a jste jakékoli pohlaví; a že sebeláska není urážka.

Co se u psychoterapeuta nejčastěji řeší? Jak se přestat karát a trestat? Existuje vazba mezi „mít se rád“ a mít spokojený, vyrovnaný vztah? Může sebepřijetí být propastí do stagnace? V jakých případech mají psychofarmaka smysl?

Zkrátka, Lubomír Novohradský s Leonou zabrousí do složitějších a vážnějších, ale důležitých věcí.

K psychoterapeutovi podle Leony přicházíme nejčastěji v období, kdy se přestaneme cítit dobře sami se sebou. Pak by ve výběru terapeuta měl hrát zásadní roli náš niterný pocit. Verbální koučink, rady a povzbuzování nestačí. – Leona tvrdí, že je třeba pracovat s příčinou problému, s podvědomím. Může to být velmi nepříjemné, ale může to s velkou pravděpodobností vést k řešení, tedy i ke šťastnému životu. Také u každé nemoci se musíme podívat na příčinu.

Leona se do oblasti práce s duší nedostala náhodou. I tým z Autentických médií věří, že zakotvila na správném místě. Sledujte novou Autentickou výzvu a udělejte si názor sami. Budeme rádi za vaše cenné komentáře.

Upoutávka č. 1 na podcast s Leonou Vedmochovou

O čem je podcast s Leonou Vedmochovou, aneb spoiler č. 2

Z povrchního jobu a panických ataků se dostala do práce s podvědomím. Leona Nosková vám poradí, kdy je vhodný okamžik navštívit psychoterapeuta. Nebo jaký typ duševní pomoci může být nejvhodnější. 

Dnešní lidé mívají problém se sebeláskou. Někteří ji dokonce považují za zlo. K čemu to může vést kromě nespokojenosti se sebou samým?

Je dobré projevovat své emoce? K čemu povede, když muž nebude brečet? U jakého muže ve skutečnosti žena cítí oporu? A co když nás negativní emoce sbližují?

Vrhněte se s Leonou Vedmochovou a Lubomírem Novohradským do hlubin psychologie! – Pokud na to máte odvahu…

Máte? Tak mrkněte na novou epizodu Autentické výzvy!

… A nezapomeňte: vaše komentáře pro nás mají neuvěřitelnou hodnotu.

Upoutávka č. 2 na podcast s Leonou Vedmochovou

Vložka

Nenatáčíme pouze podcasty. Podívejte se třeba na náš projekt reklamy pro The Crate Lab!

Výčet probíráných témat v podcastu s Leonou Vedmochovou AKA 3. spoiler

– Jsou chlapy běžně klienti terapií? A co řeší?

– Je sebeláska a sebepřijetí negativní?

– Kde lidé získají impulz k návštěvě psychoterapie?

– Jak se Leona dostala k práci s duší?

– Jak si správně vybrat terapeuta?

– Jak a proč Leona prožívala panické ataky?

– Jsou prášky vůbec někdy dobrým řešením?

– Je dobré projevovat emoce?

– Sbližují nás emoce?

– Odkud pramení naše problémy?

– Jak probíhá terapie?

– Zvládla Leona vyřešit všechny případy?

– Jak má Leona nastavenou work-life balance?

– Jakým dalším projektům se Leona věnuje?

– Jak Leona získala vnitřní sílu?

– Jak se zbavit vnitřní bolesti?

– Leona povídá o své zálibě ve zpěvu. A zpívá!

– Proč Leonu zajímá moderátorství?

Tak mrkněte na celou epizodu podcastu Autentická výzva s Leonou Vedmochovou

Epizoda podcastu s Leonou Vedmochovou

Mohlo by Vás zajímat