Učte se, jak upřímně obchodovat v každé fázi obchodní cesty; od člověka, který se nebojí klienty si vybrat: od Filipa Soukupa!

Zábavná show E05
hostitel – Lubomír Novohradský
22. 6. 2022

Vždy po rozhovoru v rámci podcastu Zábavná show píšu o daném hostovi článek. V něm vyzdvihuji to, co mě od něj zrovna inspirovalo (což se i někdy nemusí stát) a co by mohlo inspirovat ostatní :). Tentokrát to byl Filip Soukup. U něj se mi líbil „drive“, který na mě zapůsobil. A nejenom na mě, ale i na projekt Restart, ve kterém mluvil o svém byznysu.

Věc, která mě nejvíce zaujala na našem rozhovoru?

Co děláš s tím, když tvůj klient s tebou nechce spolupracovat, protože automaticky cítí negativní pocit, a to ještě před tím, než začneš vůbec mluvit? A ty přesto víš, že by mu určitě tvá nabídka pomohla?“

Odpověděl mi jednoduše

Oslovuji jeho obavy!

Filip se o tom zmínil v rozhovoru (34. minuta – zde je vysvětlení myšlenky Filipa o obavách). Sdělil, že člověku, který se vás bojí a nechce s vámi obchodovat, řekněte pravdu a otevřete přímo téma jeho obav! 

Moc se mi tento postup líbí. A to nejenom proto, že plno lidí neumí se svým strachem/obavou pracovat, kór s obavami klienta. Tím, že uděláte práci za něj, dokážete se vcítit a pochopit, tak si s ním budujete větší důvěru a on vás začne poslouchat.

Jak vypadala kariéra Filipa Soukupa, než začal sklízet ovoce jako profesionální obchodník?

Rezonoval jsem s výstupem obchodníka Filipa Soukupa, u kterého popisoval své začátky. Uvedl, že začal obchodovat a „podnikat“ už jako mladý 17letý student, a to na živnosťák svého dědečka. Upřímně, když jsem začal i já svoji kariéru jako webový specialista, napsal jsem web na svojí sestru, aby má kdysi aktuální firma nepoznala, že dělám něco podobného. Sice  jsou to trochu odlišné příběhy, ale i já jsem tehdy trošku riskoval. Což nebylo eticky správné.

… Na riskování se dobře pamatuje, zvlášť když je následně úspěšné :)

Pokud by vás více zajímala Filipova kariéra, mrkněte na LinkedIn.

Zde můžete vidět Filipa Soukupa a Lubomíra Novohradského, v Zábavné show při natáčení video podcastu!

Upřímná inspirace a tipy od Filipa Soukupa pro obchodníky, kteří začínají

Začátky jsou vždy trošku těžší. Mnohdy opravdu potřebujete pomoc/podporu od druhých: jako Filip potřeboval pomoc od jeho dědečka, nebo od člověka, který ho v minulosti vedl, k dobrým rozhodnutím. Tím chci říct, nebát se využívat pomoc od dobrých lidí/leaderů/firem kolem vás.

Naslouchejte a dejte si pozor, kdo vás ve firmě šéfuje! Pokud budete mít dobré základy, i vy můžete se můžete jednou stát dobrým šéfem/obchoníkem. Dobrý leader vás na začátku nejen podpoří, ale bude s vámi budovat společnou cestu k výsledkům.

Dále Filip Soukup popisoval, jak se jako správný obchodník musel naučit základy psychologie obchodu. Nebo jak by měla vypadat obchodní schůzka,… A vlastně jak naplno přemýšlet jako obchodník. Prošel si nějakým základním drillem, na kterém mohl stavět svůj úspěšný obchodní domeček.

Jaké knihy čtou dobří obchodníci podle Filipa Soukupa?

Bez základů to v praxi prostě tolik nejde. Jinak praxi můžete doplnit zajímavými knížkami, které Filip doporučuje:

Filip Soukup zmínil i to, čím se liší prodejce od obchodníka. A také to, že obchodník neřeší jenom svoji potřebu (hlavně prodat), ale potřebu klienta. Zde se vracíme na začátek, kdy dokážete zjistit obavy/potřeby klienta, a tím i nalézt řešení například v nepříjemné situaci: win-win pro obě dvě strany.

Tohle si myslím, že je velký problém v ČR (a všeobecně u všech lidí), a nemusí se jednat jen o obchod. Taková situace může vzniknout ze strachu, pokud se sobecky budu bát a budu chtít jenom pro sebe a ne pro toho druhého. Strach je normální lidská emoce, ale někdy nám brání ve velkém rozkvětu. Být motivován jenom penězi nemusí být dobrá cesta k úspěchu.

Filip se řídí etikou obchodu :) – Nemít jako hlavní cíl jen ty peníze!

Jak získat kvalitního obchodníka do své firmy; radí Filip Soukup?

V podcastu jsme se dostali též k tomu, jak by se firma měla chovat ke svému obchodníkovi. Firma by měla mít podklady pro obchodníka. Sice zmiňoval, že někteří obchodníci mají ve zvyku se obejít bez znalostí o produktu své firmy, nicméně u dobrého obchodníka je tato situace je vzácná: dobrý obchodník zná oboje – produkt a obchodní znalosti. Podpora od firmy je na začátek více než důležitá. Ve skutečnosti tím firma do velké míry rozhoduje o výsledku!

Takže pokud si budete chtít vychovat obchodníka jako je Filip Soukup, je dobré mít takzvaně vyšlapanou cestičku.

… Filip říká, že úspěch obchodníka tkví v podpoře firmy!

Záleží podle Filipa Soukupa na charakteru člověka, aby se stal dobrým obchodníkem?

Dostali jsme se samozřejmě i k charakteru Filipa Soukupa. Ten zmínil pár pěkných vět o svém úspěchu… Mimo jiné řekl, že…

… Nikdy věci nevzdal a našel si v obchodu věc, která ho baví!

V dnešní době je velký problém věci kontinuálně zvládat a dotahovat je do konce. Chce to motivaci, která vás jako motor žene i v těch ne moc příjemných situacích; chce to nevzdávat se a jít dál! Nejspíš jeho motivace je nejenom ta materiální, ale především to, když vidí ostatní lidi růst! Osobně si myslím, že tohle je cesta k úspěchu, jak v osobní stránce, tak i v té pracovní. Je podle mého potřeba najít si něco víc, než je ten materialismus, který vidíme neustále kolem sebe.

Cesta k cíli i cesta k penězům může být i příjemná, míní Filip Soukup

Když se ještě vrátím k teorii úspěchu…

Nemělo by vadit, když vás někdo využívá, ale právě naopak. Vy byste měli jít svědomitě příkladem ostatním. Tím prorážíte bariéry, dosahujete cílů, posouváte se dál, rostete.

Filip zmínili ještě jednu zajímavou větu a to, že cesta k penězům může být i příjemná. Nejen, že máte jeden velký cíl, kterého chcete dosáhnout, ale i malé cíle. Tyto dílčí cíle si opepříte tím, že budete dělat dobré a nápomocné věci. Už jsem to zmiňoval nahoře, ale tady to uvádím trochu jinak: jsou to věci, které vám budou dávat smysl a vy se budete cítit užiteční ve společnosti.

Většina lidí pracuje bez cíle a bez pocitu důležitosti. A tohle nejspíš Filip zmiňoval, našel si něco jako motto „Pomáhat lidem, posouvat je se sebou vzájemně dál“. Tím našel svůj motor k úspěchu.

Předává věci lidem, kterými si prošel. Pokud jste obchodníci na začátku nebo v jakékoliv fázi, můžete se od něj spoustu věcí naučit nebo se nechat inspirovat!

Zde máte profil Filipa Soukupa.

Můžete vidět tři kamery při natáčení video podcastu a crew, která za celou touto show stojí.

Jsou rychle získané statky v obchodu považovány podle Filipa Soukupa za správnou cestu?

Poslední věc, kterou Filip zmiňoval, je zaměření na rychle získané statky. U nich zmiňoval, že je to určitě pěkný sen, ale ti obchodníci, kteří jdou jen za „Big dealem,“ mají svou cestu plno zklamání nebo čekání. Myslel tím, že obchodník, kterého práce baví a umí být šťastný s každým klientem, vede život plný úspěchu.

Start nemusíte mít úplně raketový. Filip Soukup nicméně tvrdí, že obchodničina, jako každé řemeslo, se dá naučit! A pokud se ptáte, jaká je ta střední cesta nebo jak se na ní dá naskočit, můžete Filipovi napsat a nechat se inspirovat!

Hodně štěstí!

Překvapení pro posluchače Zábavné show!

Věděli jste, že podcast s Filipem Soukupem od Zábavných médií můžete sledovat nejen na Youtube, ale také na Spotify?

Líbil se vám podcast s Filipem Soukupem?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií?

Třeba na Staggyho?

… nebo třeba na René Hranického?

Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?

Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.

Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?

Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Zábavná média

Mohlo by Vás zajímat